Головна / Громадська діяльність Колегії за 2016 р.

Громадська діяльність Колегії за 2016 р.

Квітень 2016

1-2 квітня 2016 року в м. Алмати (Казахстан) під егідою Євразійської асоціації поліграфологів спільно з Євразійською юридичною академією ім. Д.А. Кунаєва відбулася II Міжнародна науково-практична конференція «Поліграф в Казахстані: актуальні питання і перспективи розвитку».
У роботі конференції взяли участь вчені-теоретики і поліграфологи-практики Казахстану, Болгарії, Білорусі, Монголії, Киргизстану, Росії, Польщі, України та ін.

Делегацію від України представили секретар координаційної ради Колегії поліграфологів України Віталій Шаповалов, а також прес-секретар Колегії поліграфологів України, поліграфолог, психолог Олеся Гончарова.

Відкриття конференції розпочалося з вітальних слів ректора Євразійської юридичної академії ім. Д.А. Кунаєва, доктора юридичних наук, професора О.К. Копабаєва, а також представників правоохоронних органів Казахстану.

Виступ президента ГО «Євразійська асоціація поліграфологів» Сергія Алесковського

Зі вступним словом виступив президент ГО «Євразійська асоціація поліграфологів» Сергій Юрійович Алесковський, в якому привітав учасників конференції від свого імені, а також від імені найстарішого поліграфолога колишнього СРСР і Республіки Казахстан, професора Івана Бернардовича Зінкевича. У своєму виступі Сергій Алесковський розповів про передісторію Казахстанського поліграфа і представив звіт про діяльність асоціації поліграфологів Казахстану.

У перший день конференції з ознайомчими доповідями про особливості розвитку і застосування поліграфа в їх країнах виступили коллеги з Болгарії (Бойко Ганчевскі), Білорусі (Володимир Князєв), Польщі (Anna Szuba-Boron), України (Віталій Шаповалов), Далекого Сходу Росії (Юрій Ветохін), Киргизької Республіки (Бакітбек Саликбаїв), Монголії (Unguthuu Jigjidsuren).

Конференц-зал Євразійської юридичної академії ім. Д. А. Кунаєва

Професор Краківського університету, головний редактор журналу «European Polygraph» Ян Відацкі (Jan Widacki) в своєму виступі представив результати своїх перших експериментів із застосуванням термографа в детекції брехні.

Про переваги і недоліки діючих в Казахстані нормативно-правових документів, регламентуючих процедуру проведення психофізіологічних досліджень із застосуванням поліграфа, розповіла в своїй доповіді фахівець-поліграфолог, підполковник МВС Республіки Казахстан Олена Гайдамашева.

Актуальне питання про добровільну сертифікаціюції фахівців-поліграфологів, з метою підвищення престижу професії, був озвучений генеральним директором Центру інтелектуальних психофізіологічних технологій «Експерт» Павлом Корочкіним (м.Москва, Росія).

Президент Далекосхідної асоціації поліграфологів Юрій Ветохін поділився практичними напрацюваннями в боротьбі з хибнопозитивними помилками при проведенні тестування з використанням поліграфа.

Вагому роботу в області проведення службових розслідувань з використанням поліграфа представив у своєму виступі голова ГО «Поліграфолог», віцепрезидент Міжнародної асоціації поліграфологів Володимир Князєв (м.Мінськ, Республіка Білорусь).

На фото Віталій Шаповалов, Ян Відацкі, Олеся Гончарова, Бойко Ганчевскі, Павло Корочкін, Гульнара Алібаєва,  Володимир Князєв

Позитивний відгук аудиторії викликав виступ секретаря координаційної ради Колегії поліграфологів України Віталія Шаповалова (м.Київ, Україна) з темою «Психологічний аналіз мови та поведінки особи, що перевіряється при проведенні тестувань із застосуванням поліграфа».

Заслуговує на увагу також доповідь відповідального секретаря Євразійської асоціації поліграфологів Андрія Гайдамашева, в якій колега представив порівняльну характеристику скринінгових технологій, що застосовуються на сьогоднішній день у Євразійській асоціації поліграфологів.

Загальне фото Учасників II Міжнародної науково-практичної конференції «Поліграф в Казахстані: актуальні питання і перспективи розвитку»

Власним досвідом роботи з ізраїльськими фахівцями в сфері кримінального профайлингу поділилася віцепрезидент Асоціації психологів Казахстану Ольга Алесковська. А також про значення профайлинга у виявленні прихованої інформації на етапі передтестової бесіди розповіла психолог МВС РК, майор поліції Дамеш Шаханова.

Окремим пунктом необхідно виділити доповідь доктора психологічних наук, професора Софійського університету і Академії МВС Республіки Болгарії, автора понад 100 наукових робіт з психології кримінальної поведінки, в тому числі монографій і підручників, Бойко Ганчевскі «Поведінкове інтерв’ю як метод поліграфологічного аналізу» (методика Джона Рейда).

В цілому потрібно відзначити, що конференція пройшла успішно з точки зору науково-практичного досвіду. Учасники конференції (експерти, психологи, представники державних інституцій) змогли розширити свої знання у сфері детекції брехні і переконатися, що даний напрямок є дуже актуальним на сьогоднішній день у всьому світі.

Після закінчення конференції професор Ганчевскі додатково провів унікальний тренінг «Передтестова бесіда поліграфолога методом дев’яти кроків поведінкового інтерв’ю Джона Рейда». 

 

Загальне фото учасників тренінгу Бойко Ганчевскі «Передтестова бесіда поліграфолога методом дев’яти кроків поведінкового інтерв’ю Джона Рейда»

Учасники тренінгу мали можливість ознайомитися з психологічними принципами поведінкового аналізу протиправної поведінки (вербального, невербального), розглянути психодіагностичні методи кримінальної психології, перейняти колосальний досвід проведення допитів за допомогою інтерактивного спілкування з тренером і рішення практичних казусів. Всі учасники тренінгу отримали сертифікати Інституту Поведінкового Аналізу та були внесені до єдиного реєстру фахівців у сфері психодіагностики кримінальної п0ведінки.

Наказом Прем’єрміністра України від 08.02.16 №1467 / 1 / 1-16 Міністерству охорони здоров’я України, як провідній організації, було доручено розробити «Порядок проведення психофізіологічного дослідження осіб з використанням поліграфа в Державному бюро розслідувань у зв’язку з прийняттям закону України «Про державне бюро розслідувань» № 794-VIII від 12.11.2015 року, в документі якого закріплені окремі статті по застосуванню поліграфа в новоствореному державному органі. Для цього в Міністерстві охорони здоров’я була створена міжвідомча робоча група з провідних вітчизняних поліграфологів, до складу якої увійшли і представники від Колегії поліграфологів України, а саме Ігор Усіков і Олександр Мотлях.

У розробці та обговоренні проекту «Порядку проведення психофізіологічного дослідження осіб із застосуванням поліграфа в Державному бюро розслідувань» брали участь також поліграфологи і вчені, які займаються науковими дослідженнями в цій сфері, а також мають багаторічний досвід проведення тестувань з використанням поліграфа. За результатами двох місяців активної роботи членам міжвідомчої робочої групи вдалося сформувати остаточний документ, який був направлений до Кабінету міністрів України для затвердження.

Засідання робочої групи

Червень 2016

3-4 червня у м. Миколаєві в ЛДУВС ім. Дідоренка було проведено чергове засідання постійно діючого науково-практичного семінару «Методологічні проблеми теорії і практики оперативно-пошукової діяльності» щодо проблеми діяльності підрозділів карного розшуку з протидії злочинному обігу вогнепальної зброї в Україні в сучасних умовах». Активну діскусію учасників семінару викликали питання кримінально-правового регулювання обігу зброї в Україні, його легалізації, а також питання взаємодії підрозділів кримінальної поліції з прокуратурою і судом як при реалізації оперативних матеріалів, так і при розслідуванні злочинів в рамках кримінального провадження.

Загальне фото учасників семінару

В рамках семінару з доповіддю щодо можливості застосування поліграфа для отримання факультативної інформації у справах про незаконний обіг зброї виступив голова Колегії поліграфологів України Ігор Усіков. Віталій Шаповалов учасникам семінару розповів про закордонні психологічні методи виявлення прихованої інформації, які використовуються в ході допиту.

Слід зазначити, що обраний формат заходу дозволив налагодити реальну взаємодію вчених ЛДУВС з працівниками кримінальної поліції всіх регіонів України і встановити з ними необхідні робочі зв’язки. По завершенню роботи семінару учасникам були видані відповідні сертифікати, а їх доповіді і виступи опубліковані в спеціальному збірнику.

Липень 2016

1 липня 2016 року Президенту України Петру Порошенко, в ході участі у заходах, присвяче-них святкуванню 95-річчя Національної академії внутрішніх справ, вченими академії, а саме українським поліграфологом, доктором юридичних наук, членом Колегії поліграфологів України, професором Олександром Мотляхом, була наочно продемонстрована процедура проведення тестування з використанням комп’ютерного поліграфа в сучасних умовах.

На фото Президент України Петро Порошенко, Олександр Мотлях, Дмитро Куценко

Також Голова держави відзначив високими дежавними нагородами працівників Національної академії внутрішніх справ за зразкове виконання службових обов’язків, сумлінне і бездоганне служіння українському народу, вагомий внесок в розвиток освіти і науки.

3 липня 2016 року Колегією поліграфологів України спільно з Українським бюро психофізіологічних досліджень і безпеки був проведений короткостроковий курс підвищення кваліфікації для практикуючих поліграфологів на тему «Психофізіологія для поліграфологів». Семінар відвідало 49 поліграфологів, які представляли різні приватні і державні українські структури.

Виступ Олександра Молхазова

Лекції проводив доктор психологічних наук, професор Молхазов Олександр Ромуальдович, який протягом 20 років спеціалізується на проведеннях наукових досліджень і практичних тестувань у сфері психології і психофізіології управління руховою діяльністю, використання спеціальних психофізіологічних технологій в психологічному забезпеченні діяльності вособливих умовах.

В ході повного навчального дня занять були розкриті базові та поглиблені теми психофізіології, спеціальні теми психології емоцій, аналізу та інтерпретації даних основних каналів поліграфу. Всі учасники семінару щодо підвищення професійної кваліфікації поліграфологів отримали іменні Сертифікати.

Друга половина 2016 року ознаменувалась низкою цікавих професійних заходів за участі та сприяння Колегії.

Вересень 2016

Зокрема, великою подією для всієї професійної спільноти поліграфологів та судових експертів України стало проведення 19-21 вересня 2016 року семінару-тренінгу Президента Американського Міжнародного Інституту Поліграфа Чака Слапскі на тему: «Валідні методики психологічних досліджень із застосуванням поліграфа». Організаторами цього заходу виступили: Київський науково-дослідний інститут судових експертиз Міністерства юстиції, Американський Міжнародний Інститут Поліграфа, Американська компанія «AXITON» та Колегія поліграфологів України.

Враховуючи той тривалий і складний історичний шлях становлення поліграфологічної науки в Америці, кількісний і якісний показник наукових досліджень в цій галузі, можемо впевнено стверджувати, що досвід наших західних колег має унікальне значення для становлення вітчизняної поліграфології. В першу чергу потрібно звернути увагу, як в США відбувся перехід від ремесла до науки, від розмаїття всіляких шкіл до єдиних стандартів практики використання поліграфа. Мова йде саме про валідність і надійність існуючих методів досліджень. Які з них можна впевнено використовувати в роботі, а яких потрібно уникати з огляду їх низької точності та надійності?

На сьогодні це питання вкрай важливе для справжніх спеціалістів-поліграфологів, які зацікавлені в досягненні високих показників та дотриманні міжнародних стандартів у своїй роботі.

Впродовж кількох робочих днів учасники семінару-тренінгу заслухали доповіді від провідних спеціалістів галузі за наступною тематикою:
• Валідні методики, які використовуються при проведенні основних видів досліджень із застосуванням поліграфа (AFMGQT, DLST, LEPET, CQT, Utah); Емпірична система підрахунку результатів дослідження (ESS); Протидія і контрпротидія (Чак Слапскі, Президент Американського Міжнародного Інституту Поліграфа);

Доповідь Чака Слапскі

• Математичні канали обробки даних поліграфа і їх інформативність (Брюс Уайт, Президент компанії «AxcitonSystems, Inc» США);

Доповідь Брюса Уайта

На фото Брюс Уайт та Олег Рибальченко

• Аналіз практики судових психологічних експертиз із застосуванням поліграфа (Юрій Ірхін, завідувач відділом психологічних досліджень КНДІСЕ, к. психол. н., доцент; Олександр Алєксєєв, старший науковий співробітник відділу психологічних досліджень КНДІСЕ, к.ю.н., доцент; Ігор Усіков, директор Українського бюро психофізіологічних досліджень і безпеки, голова Колегії поліграфологів України 2013-2016, член Координаційної Ради Колегії);

Доповідь  Юрія Ірхіна

Доповідь Олександра Алєксєєва

Доповідь Ігоря Усікова

• Тактика спеціальних бесід при проведенні досліджень із застосуванням поліграфа (Віталій Шаповалов, експерт-поліграфолог, голова Колегії поліграфологів України, заступник директора Українського бюро психофізіологічних досліджень і безпеки).

Доповідь Віталія Шаповалова

До роботи семінару-тренінгу долучилися також експерти-поліграфологи Азербайджану, Білорусії та Словенії. Крім того, активну участь у заході прийняли вітчизняні поліграфологи провідних приватних компаній “Кадрова Безпека”, “ПриватБанк” та ін. Загалом семінар-тренінг зібрав понад дев’яносто учасників.

По закінченню роботи слухачі семінару отримали сертифікати Американського Міжнародного Інституту Поліграфа під керівництвом Чака Слапскі та свідоцтво про підвищення кваліфікації за програмою «Валідні методики психологічних досліджень із застосуванням поліграфа».

На фото члени Колегії Давід Моцонелідзе, Олександр Алєксєєв, Мар’яна Цивінська, Олександр Цівінскій, Іванна Форись.

Наступною професійною подією, в якій прийняли участь члени Колегії поліграфологів України, стала Міжнародна науково-практична конференція «Сучасні практика і тенденції використання поліграфа (боротьба з тероризмом, корупцією, національною та міжнародною злочинністю)», яка проходила з 29 серпня по 01 вересня 2016 року в Республіці Болгарія.

Організатори конференції: Інститут поведінкового аналізу (Республіка Болгарія), Assess Lie Detection, Backster school of lie detection, АНО ДПО «Центр прикладної психофізіології» (Росія), Центр інтелектуальних психофізіологічних технологій «ЕКСПЕРТ» (Росія), Міжвідомча рада поліграфологів правоохоронних органів Республіки Казахстан.

Загальне фото учасників конференції 

Метою і завданням конференції було обговорення шляхів співпраці поліграфологів різних країн з питань боротьби з тероризмом, корупцією, національною та міжнародною злочинністю. А також обмін досвідом щодо застосування сучасних технологій тестування на поліграфі, створення умов для спілкування поліграфологів країн ближнього і дальнього зарубіжжя, які працюють в подібних напрямках застосування поліграфа.

Організатори заходу запланували також розпочати формування Міжнародної ради з професійної етики поліграфолога.

У роботі конференції взяли участь 36 осіб, в тому числі: фахівці з Республіки Болгарія, Росії, Республіки Казахстан, США, України, Республіки Литва, Ізраїля, Республіки Албанія. Серед учасників були присутні представники Колегії поліграфологів України (Михайло Капустін, Сергій Челбаков, Сергій Зеленко).

На фото Сергій Челбаков, Сергій ЗеленкоОлександр Оляненко, Раймонд Нельсон (Raymond Nelson), Леонід Гаєвський, Михайло Капустін.

В рамках конференції було проведено круглі столи з найбільш актуальних питань практики застосування поліграфа та всебічне їх обговорення. За результатами роботи учасники висловили свої позиції і прийняли наступні рішення:
1. В сучасних умовах поліграф є найважливішим і безальтернативним засобом в боротьбі з тероризмом, корупцією, національною та міжнародною злочинністю.
2. Ефективність застосування поліграфа радикальним чином залежить від професіоналізму поліграфологів, дотримання ними стандартів практики і норм професійної етики.
3. Прийнято і рекомендовано до застосування поліграфологами країн учасниць цієї конференції наступні документи:
• Кодекс професійної етики поліграфологів;
• Міжнародні кваліфікаційні вимоги до фахівців-поліграфологів;
• Вимоги-рекомендації до мінімальної оснащеності і забезпеченості освітнього процесу навчальних закладів, що реалізують програми підготовки фахівців-поліграфологів.
4. Відповідно до Положення про Міжнародну комісію з професійної етики фахівців-поліграфологів, створити Міжнародну комісію для контролю дотримання норм професійної етики поліграфологів (далі Комісія) та призначити Головою комісії – Тодора Тодорова (Республіка Болгарія).
5. Доручити Комісії розглянути Проект «Незалежної системи добровільного підтвердження кваліфікації поліграфолога» для вироблення механізму оцінки його професійної діяльності.
6. Доручити Комісії сформувати Міжнародний центр підготовки поліграфологів із залученням зацікавлених країн.
7. Міжнародні науково-практичні конференції поліграфологів з актуальних питань застосування поліграфа проводити щорічно.

Вересень 2016

Продовжуючи започатковані традиції, Колегія поліграфологів України спільно з Київським національним університетом імені Тараса Шевченка, Національною академією внутрішніх справ МВС України та Українським бюро психофізіологічних досліджень та безпеки організували та провели щорічну науково-практичну конференцію з міжнародною участю «Актуальні питання впровадження поліграфа в сучасних умовах: теорія та практика»

Науковий захід відбувся 30 вересня 2016 року на базі Інституту післядипломної освіти Київського національного університету імені Тараса Шевченка. Організаційний комітет конференції очолила заступник декана факультету психології з наукової роботи Світлана Пащенко.

Конференція зібрала понад 100 зацікавлених учасників, яких привітали проректор з науково-педагогічної роботи Володимир Бугров, декан факультету психології Іван Данилюк та заступник декана юридичного факультету з наукової роботи Олеся Отраднова.

З вступним словом виступив Ігор Усіков, в якому привітав слухачів та ознайомив присутніх із загальним поняттям професії «поліграфолог». В своїй доповіді досвідчений спеціаліст-поліграфолог звернувся до студентів, можливо майбутніх представників цієї нелегкої професії, з цінними професійними порадами і застереженнями. Поділився власним багаторічним досвідом роботи та окреслив її майбутні перспективи у вітчизняному просторі.

Доповідь Ігора Усікова

Серед доповідачів слід відзначити народного депутата України Андрія Тетерука, який звернув увагу на законодавчі ініціативи з врегулювання поліграфа в Україні та запропонував шляхи подолання законодавчої кризи у цьому питанні на державному рівні.

 

На фото Андрій Тетерук, Олег Рибальченко

На правовому регулюванні діяльності з використання поліграфа також зосередив увагу у своїй ґрунтовній доповіді експерт-поліграфолог, провідний науковий співробітник наукової лабораторії з проблем досудового розслідування Національної академії внутрішніх справ, заслужений юрист України професор Олександр Мотлях.

Доповідь Олександра Мотляха

Науковці Київського національного університету ім. Т.Г. Шевченка представили доповіді на теми: «Доказове значення використання результатів поліграфу у досудовому розслідуванні» (почесний член Колегії, доктор юридичних наук, професор кафедри правосуддя юридичного факультету Діана Сергєєва), «Використання методу електроміографії артикуляційних м’язів для дослідження психічного стану особистості» (кандидат психологічних наук, доцент кафедри загальної психології факультету психології Таїса Кириленко), «Перспективи використання поліграфа у психологічних дослідженнях» (кандидат психологічних наук, доцент кафедри загальної психології факультету психології Інна Козицька).

Доповідь Діани Сергєєвої

Відвертим і емоційним був виступ нашої досвідченої колеги, поліграфолога, головного психолога підрозділу спеціального призначення «КОРД» МВС України Лариси Пауль, яка багато років віддано працює в лавах органів внутрішніх справ України. Вона розповіла про особливості своєї праці і трудові будні поліцейського поліграфолога в нелегкий період становлення професії в системі ОВС.

Результатами роботи з використанням поліграфа в Міністерстві оборони України поділився з учасниками конференції поліграфолог, член Координаційної Ради Колегії, майор збройних сил України Юрій Дмитренко. Доповідач озвучив ключові позиції МОУ щодо впровадження ефективних заходів боротьби із корупцією та підтримання високого рівня безпеки в системі збройних сил, до яких в першу чергу належить опитування з використанням поліграфа. З цією метою, на підставі відповідних директив, було створено спеціальний підрозділ – науково-методичний відділ, на який покладено завдання щодо проведення опитування кандидатів для призначення на посади в Міністерстві оборони України та Збройних Силах України з використанням комп’ютерного технічного засобу (поліграфа). Зазначена процедура у МОУ проводиться за двома напрямками: при підготовці кадрових рішень та при проведенні службових розслідувань.

Доповідь Юрія Дмитренка

Про власний досвід застосування поліграфа в службах безпеки приватних компаній розповіла аудиторії психолог, поліграфолог холдінгу, прес-секретар Колегії поліграфологів України Олеся Гончарова. Мова йшла про важливість питань безпеки бізнес-структур від численних ризиків та загроз, зокрема забезпечення кадрової безпеки. Все частіше керівники комерційних структур, переймаючи позитивний досвід західних колег, звертаються до послуг фахівців у сфері спеціальних технологій оцінки благонадійності персоналу, а саме використання поліграфа. На сьогодні спостерігається тенденція введення посади поліграфолога в штат організацій, як постійного співробітника служби безпеки, що безперечно підвищує ефективність та економічну рентабельність діяльності приватного бізнесу.

Доповідь Олесі Гончарової

Цікавою і пізнавальною була тема виступу знаного експерта-поліграфолога, директора компанії «Кадрова безпека», члена Координаційної ради Колегії поліграфологів України Олега Рибальченка: «Міфи про протидію в тестуваннях з використанням поліграфа». Багаторічна практика і велика кількість проведених досліджень, дозволила доповідачеві створити власну систему боротьби з протидією поліграфним тестуванням. Він навів численні приклади таких випадків із застосуванням власних методів для їх виявлення та знешкодження.

З темою «Методи психологічної оцінки достовірності інформації, що повідомляється» виступив автор власних наукових досліджень з цього питання, психолог, поліграфолог, голова Колегії поліграфологів України, Віталій Шаповалов. В своїй доповіді він представив огляд зарубіжних психологічних методик, що використовуються для психологічної оцінки достовірності інформації або так званої неінструментальної детекції брехні. А також в загальних рисах розповів про особливості проведення психологічного дослідження (експертизи) показів підозрюваного, звинуваченого, свідка за допомогою власної авторської методики психологічної оцінки достовірності показів в юридичній практиці.

Впродовж дня присутні мали можливість відвідати виставку комп’ютерних поліграфів та виставку-продаж спеціальної літератури, організовану Колегією поліграфологів України в Інституті післядипломної освіти КНУ імені Тараса Шевченка.

 

Виставка та продаж книг

Можливості поліграфа демонструє член Колегії Олена Пустовіт

За відгуками учасників конференції можна зробити висновок, що захід був актуальним і корисним як для фахівців-поліграфологів, так і для студентів факультету психології та юридичного факультету, курсантів ВІКНУ, науковців, викладачів, аспірантів і слухачів Інституту післядипломної освіти.

На фото члени Колегії Віктор Яковлев, Володимир Кузьменко, Світлана Коломієць, Олена Пустовіт, Дмитро Куценко, Віталій Шаповалов.

Загальне фото учасників конференції

Наприкінці роботи конференції відбулося обговорення та підбиття підсумків з урочистим врученням слухачам книг відповідної тематики та сертифікатів учасника конференції.

 

Вручення Ігорем Усіковим учасникам конференції подарункової книги “Практика призначення і проведення судових психофізіологічних експертиз та експертних досліджень з використанням комп’ютерного поліграфа”, автори О.І.Мотлях, І.П. Усіков

Вручення Олесею Гончаровою учасникам конференції подарункової книги “Методи психологічної оцінки достовірності інформації, що повідомляється”, автор В.О. Шаповалов

Листопад 2016

23 листопада 2016 року, за участі представників Колегії та Українського бюро психофізіологічних досліджень та безпеки, у Науково-методичному центрі кадрової політики Міністерства оборони України в рамках Другого антикорупційного тижня відбувся науково-практичний семінар «Психологічний аналіз мови та поведінки при проведенні службових розслідувань».

Участь у семінарі взяли спеціалісти-поліграфологи Міністерства оборони України, представники Головного управління розвідки та Центрального управління Військової служби правопорядку у ЗС України, провідні науковці Національного університету оборони України імені Івана Черняховського, психологи та юристи військових частин.

Семінар мав на меті розглянути психологічний аналіз невербальної комунікації та психологічної оцінки достовірності інформації, яка повідомляється в межах кримінальних і службових розслідувань. Учасники переглянули відеозаписи інтерв’ю реальних розслідувань з метою аналізу стереотипів поведінки причетних та непричетних осіб.

Голова Колегії поліграфологів України, Віталій Шаповалов запропонував учасникам заходу модель оцінки поведінкових маркерів в ході спеціального інтерв’ю згідно з теоретичними та методичними основами сучасних і найбільш ефективних зарубіжних методик.

Виступ Віталія Шаповалова

Захід мав вагому практичну цінність у підвищенні якості проведення службових розслідувань як для спеціалістів поліграфа Міністерства оборони України, так і Військової служби правопорядку. Це має особливу актуальність в контексті виконання Антикорупційної програми Міністерства оборони України та виховання доброчесності у Збройних Силах України.

Кінець року відзначився ще однією подією за участі представників Колегії. 29-30 листопада 2016 року у Національній академії прокуратури України відбулися навчальні заходи, присвячені питанням криміналістичного забезпечення діяльності військових прокуратур. У заходах взяли участь слідчі і прокурори військових прокуратур гарнізонів, регіонів, Головної військової прокуратури, викладачі відділу підготовки та підвищення кваліфікації військових прокурорів Академії та провідні фахівці державних і недержавних експертних установ. Впродовж двох днів обговорили проблемні питання призначення і проведення у кримінальних провадженнях психологічної, військової, інженерно-технічної експертиз та експертизи відеозвукозапису, застосування поліграфу під час досудового розслідування.

Виступи експертів-фахівців Українського бюро психофізіологічних досліджень та безпеки Ігоря Усікова і Віталія Шаповалова, а також Київської незалежної судово-експертної установи Кирила Ускова, стосувалися діяльності недержавної експертної установи та особливостей призначення експертиз, проведення яких відносяться до їх компетенції. Експерти відповіли на питання військових прокурорів, процесуальних керівників досудовим розслідуванням та слідчих.

Загальне фото слухачів заходу

Перед слухачами також виступили експерти Київського науково-дослідного інституту судових експертиз: завідувач відділу психологічних досліджень Юрій Ірхін та завідувач відділу військових експертиз Віктор Савечко, які розповіли про особливості постановки питань експертам, підготовки і направлення матеріалів для експертного дослідження, а також допиту експерта в суді.

Завідувач відділу досліджень відеозвукозапису Державного науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України Іванна Горбач-Кудря присвятила свій виступ лінгвістичному дослідженню усного мовлення у кримінальних провадженнях.

Слід зазначити, що тематичні виступи фахівців у сфері судової експертизи надають змогу військовим прокурорам і слідчим уникати помилок під час призначення судових експертиз та дозволяють більш професійно виконувати свої службові обов’язки.

Визначною подією в житті Колегії 2016 року стали вибори нового голови Колегії поліграфологів України та формування Координаційної Ради, що відбулися згідно статуту та рішення загальних зборів членів Колегії 30 листопада 2016 року.

За результатами голосування новим головою був обраний Віталій Шаповалов (87% голосів). Також з 11 по 13 грудня було проведено онлайн голосування відносно формування нової Координаційної Ради Колегії, згідно якого в її склад увійшли: Ігор Усіков, Олег Рибальченко, Олександр Мотлях, Олеся Гончарова, Мар’яна Цивінська, Олег Назаров та Юрій Дмитренко.

 Огляд підготувала прес-секретар Колегії Олеся Гончарова