Головна / Мотлях О.І. Правова регламентація діяльності, пов’язаної з використанням поліграфа в Україні

Мотлях О.І. Правова регламентація діяльності, пов’язаної з використанням поліграфа в Україні

Мотлях О.І. Правова регламентація діяльності, пов’язаної з використанням поліграфа в Україні // Актуальні питання теорії та практики використання поліграфа : збірка статей / за заг. ред. В. О. Шаповалова. — К. : Освіта України, 2016. — 170 с. — (Серія: Бібліотека Колегії поліграфологів України), С 28-34.

Здійснено аналіз актуального питання щодо правових засад використання поліграфа в Україні. Надано та обґрунтовано основний перелік вітчизняного законодавства, який упорядковує цю діяльність з тим, щоб отримані результати виконаних поліграфологами опитувань (досліджень) на поліграфі мали легітимний характер.

Ключові слова: поліграф, поліграфолог, правова регламентація, правове регулювання, нормативно-правовий акт.

Подальше активне впровадження поліграфа у вітчизняну правозастосовну практику, зокрема в кримінальне судочинство, на фоні позитивних зрушень в цьому напряму, демонструє низку проблемних питань, які потребують ґрунтовного аналізу і фахової оцінки. Одним з яких є практична неврегульованість процесу застосування поліграфа в Україні. Натомість, стан вітчизняного сьогодення засвідчує, що науково-технічний прилад поліграф уже доволі системно використовується, і, зокрема, в трьох напрямах діяльності: при відборі кандидатів для заміщення вакантних посад (кадрового «скринінгу»), спеціальних (внутрішніх) перевірок та службових розслідувань, а також виконанню завдань в межах досудового та судового провадження, щодо вчинених кримінальних правопорушень. Однак, розвиваючись, ці напрями досліджень, нажаль, стикаються з проблемним питанням, пов’язаним із законодавчим закріпленням поліграфа в Україні. Особливо це стосується сфери кримінального судочинства, що часто слугує для частини слідчих, прокурорів, суддів підставою для практичного невизнання отриманих результатів досліджень як легітимних. А чи насправді такий підхід є вірним з боку правоохоронців, чи ні? Вважаємо, що кращою відповіддю на дане запитання може бути його аргументація, яку можна побудувати на співставленні окремих фактів.

Аргумент 1. Загальновідомо, що зарубіжна практика використання поліграфа в різних сферах діяльності має більш ніж вікову історію і використовується цей прилад у понад ста країн світу, і лише у двох з них, Литві та Молдові, поліграф є законодавчо врегульованим. У інших країнах – його діяльність упорядковується підзаконними нормативно-правовими актами і потреби виокремлення в окремий Закон практично не виникає. В Україні ця діяльність також регулюється окремими підзаконними актами, наказами та відомчими інструкціями, однак, як виявляється цього недостатньо. Повноцінне застосування поліграфа та використання отриманих за його допомогою результатів у вітчизняній правозастосовній практиці, і зокрема у кримінальному судочинстві, потребує законодавчого врегулювання, і, зокрема, ми є прихильниками саме цієї точки зору.

Аргумент 2. Знаючи про неоднозначне, і здебільшого негативне ставлення до поліграфа, яке десятиліттями формувалося і закріпилося у свідомості наших громадян ще з часів СРСР, і в подальшому перейшло в спадок у молоду українську державу, потребувало певного проміжку часу для його викорінення, оскільки у співвітчизників залишився панічний страх перед цим приладом, процедурою його застосування та отриманих за допомогою його результатів. Одним із переломних моментів негативного ставлення до поліграфа стало прийняття чинно діючого Кримінального процесуального кодексу України у 2012 році. Хоча в ньому і не міститься окремих норм, які б регулювали діяльність щодо його використання, але, разом з тим, і заборона на виконання досліджень за допомогою поліграфа також відсутня. Більше того, слід зазначити, що перебуваючи, ще на етапі розробки цього Кодексу нами вносилися пропозиції відносно упорядкування питання, пов’язаного з науково-технічними засобами та визначення в ньому місця поліграфу. Однак, наші пропозиції залишилися поза увагою.

Аргумент 3. Черговою нашою спробою було хоч яким-небудь чином наблизити діяльність щодо застосування поліграфа з можливістю означення цього процесу у низці чинних законів України, – також не увінчався успіхом. Підтвердженням тому є наступний приклад: на початку 2013 року ми розробили низку доповнень до Законів України «Про міліцію», «Про оперативно-розшукову діяльність» та «Про організаційно-правові основи боротьби з організованою злочинністю», що стосувалися можливості впровадження поліграфа, і подали їх у Комітет з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності Верховної Ради України. Пропозиції отримали всебічне схвалення і словесну підтримку з боку окремих парламентарів, однак далі обіцянок в жодний із перерахований вище Закон України вони не були застосованими.
Оцінюючи позитивно зміни, які нині відбуваються в Україні, пов’язані з реформуванням системи вітчизняних правоохоронних органів і не тільки, в умовах, коли здійснюється процедура очищення державних інституцій управління владою від бюрократів, хабарників, корупціонерів, здирників, зрадників, а також ліквідації непрозорості, бездіяльності й непрофесіоналізму окремих посадовців у прийнятті конкретних рішень на різних рівнях вертикалі влади, вважаємо, що настав час у повний голос заявити про поліграф та його можливості. А тому, з метою подолання існуючих протиріч у ставленні деяких посадовців до поліграфа та отриманих за допомогою його результатів для використання їх у кримінальному, цивільному, господарському, адміністративному провадженні тощо, нами розроблений проект Закону України «Про захист прав осіб, які проходять опитування (дослідження) на поліграфі». Наразі цей Законопроект проходить відповідні експертизи у Верховній Раді Україні. Покладаємо великі надії на його прийняття як Закону, який цілком і повністю стане на захист людини, її конституційних прав і гарантій при необхідності проходження нею опитування (дослідження) на поліграфі.

Щодо нині чинних правових документів, якими керуються українські поліграфологи у своїй практичній діяльності, то перелік їх наступний:

1. Практично чи не єдиними правовими основами, які регулюють діяльність з використання поліграфа у вітчизняному кримінальному судочинстві є низка відомчих підзаконних актів, зокрема: наказ МВС України «Про проведення експерименту щодо використання комп’ютерних поліграфів у діяльності органів внутрішніх справ» № 743 від 28.08.2001 року [1], в якому поліграф запроваджувався у сферу правоохоронних органів України з ліквідацією обмежених можливостей застосування цього приладу в оперативно-розшуковій діяльності. На його основі розроблена Концепція впровадження комп’ютерних технологій з використанням поліграфа у систему МВС України з програмою її реалізації. Як експеримент це відомчий підзаконний акт показав свої позитивні результати, що лягли в основу прийняття чергового наказу в системі МВС України «Про подальший розвиток служби психологічного забезпечення оперативно-службової діяльності органів внутрішніх справ України» № 842 від 28.07.2004 року [2], зареєстрований у Міністерстві юстиції України 27.10.2004 року за № 1365/ 9964. Це дало можливість розробити «Інструкцію про порядок використання в діяльності ОВС поліграфів (комп’ютеризованих приладів реєстрації психофізіологічних реакцій людини)» № 1373/9972 [3], що значно розширило можливості застосування поліграфа у кримінальному судочинстві України. Нажаль, слід констатувати, що після затвердження рішення колегії МВС України від 25.07.2008 року № 17км/1 «Програми протидії злочинам проти життя та здоров’я проти особи на 2008-2012 роки» [4], в якому п. 4.23 передбачалося системне використання поліграфа та отриманих за допомогою його результатів у роботі ОВС, спрямованих на ефективне розкриття злочинів проти життя та здоров’я людини, цей процес загальмувався в силу політичної ситуації, яка склалася в нашій країні.

2. Іншим, не менш важливим відомчим нормативно-правовим актом став наказ Міністерства доходів і зборів України «Про використання поліграфів у діяльності Міністерства доходів і зборів України та його територіальних органів» № 329 від 02.08.2013 року [5], зареєстрований в Міністерстві юстиції України 11.10.2013 року за № 1748/24280. Діяльність цього наказу направлена на поліпшення ефективності роботи Міністерства доходів і зборів України та його територіальних органів, попередження та виявлення корупційних, інших правопорушень у сфері службової діяльності, дієвого супроводження оперативно-службової діяльності, а також покращення роботи з персоналом. На основі наказу розроблено «Інструкцію щодо застосування комп’ютерних поліграфів у роботі Міністерства», яка визначила основні напрями, принципи та умови використання поліграфів у діяльності Міндоходів та його територіальних органів.

3. Безперечно важливим на часі стало видання наказу в Міністерстві оборони України та Збройних сил України «Про затвердження Інструкції про порядок організації та проведення опитування персоналу з використанням поліграфа у Міністерстві оборони України та Збройних сил України» № 164 від 14.04 2015 року [6], діяльність якого спрямована на покращення якості роботи з персоналом при прийнятті (поновленні) на військову службу за контрактом, призначенні (переміщенні) осіб офіцерського складу на посади номенклатури призначення Міністра оборони України, при вступі громадян України на державну службу та їх призначення на посади у структурні підрозділи Міністерства оборони України та Генерального штабу Збройних Сил України, а також попередження та виявлення корупційних, інших правопорушень у сфері службової діяльності. До цього наказу розроблена «Інструкція про порядок організації та проведення опитування персоналу з використанням поліграфа у Міністерстві оборони України та Збройних сил України», зареєстрована в Міністерстві юстиції України 29.04.2015 року за № 477/26922. Вона визначає основні принципи, напрями, умови, порядок організації проведення опитування персоналу з використанням поліграфу у Міністерстві оборони України та Збройних сил України. Інструкція стосується специфіки військової сфери діяльності та компетенції, які їй належать.

4. Знайшов відображення поліграф і в новоприйнятому Законі України «Про Національну поліцію» [7], який набрав чинності з 07 листопада 2015 року. І, зокрема, ч. 2 ст. 50 цього Закону, визначено конституційні вимоги щодо порядку проходження тестування громадян на поліграфі, які виявили бажання вступити на службу до Національної поліції.

5. Черговими новелами відзначилось і Міністерство юстиції України. Воно 27 липня 2015 року видало наказ № 1350/5 «Про внесення змін в наказ Міністерства юстиції України від 08 жовтня 1998 року № 53/5» [8], а саме в частину Науково-методичних рекомендацій з питань підготовки та призначення судових експертиз і експертних досліджень. Цим наказом Мінюст доповнив Розділ VI «Психологічна експертиза» новим пунктом 6.8 наступним її змістом: «З метою отримання орієнтуючої інформації можуть проводитися опитування із застосуванням спеціального технічного засобу – комп’ютерного поліграфа». Тобто результати застосування науково-технічного приладу поліграфа офіційно набули ваги значимих орієнтуючих інформаційних даних для кримінальних, цивільних, адміністративних, господарських та інших проваджень, а також для забезпечення запитів зацікавлених фізичних (юридичних) осіб. Окрім того, підпунктом 6.8.1 цього наказу Мінюст визначив предмет опитування із застосуванням спеціального технічного засобу – комп’ютерного поліграфа та отримання орієнтуючої інформації, яка стосується:
– ступеня вірогідності повідомленої інформації опитуваною особою;
– повноти наданої опитуваною особою інформації;
– джерел отримання опитуваною особою інформації;
– уявлення опитуваної особи про конкретну події
– іншої орієнтуючої інформації, яка необхідна для конструювання версій розслідування конкретних подій.

Також підпунктом 6.8.2. цього наказу Мінюст закріпив, що такі опитування можуть проводитися лише за наявності письмової згоди на те особи, яка буде проходити тестування на поліграфі. 
Викладене вище вселяє надію на те, що вітчизняні чиновники різних вертикалей державного управління владою починають усвідомлювати важливість виконаних поліграфологами спеціальних опитувань (досліджень) осіб із використанням поліграфа та їх значущість для правозастосовної практики. Практично від них залежить не так то й багато – а саме, дослухатися до думки науковців і практиків, які займаються дослідженнями питань сфери поліграфа, з тим, щоб надати можливість законодавчо врегулювати цю діяльність в Україні.

Слід чітко розуміти те, що до поліграфолога, як фахівця з поліграфа, звертаються особи, здебільшого, не з доброї волі чи простої людської допитливості, а з нагальної потреби, викликаної певною життєвою ситуацією чи іншими обставинами, для того, щоб за допомогою цього науково-технічного приладу засвідчити свою щирість дій в минулому, в тому числі й для підтвердження правдивості наданих ними раніше показів у відкритому кримінальному та іншому провадженні.

СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ

1. Про проведення експерименту щодо використання комп’ютерних поліграфів у діяльності органів внутрішніх справ України [Електpoнний pеcуpc] : наказ МВС від 28 серп. 2001 р. № 743 // Верховна Рада України : офіц. веб-портал. – Pежим дocтупу : 
http://zakon4.rada.gov.ua/laws/main.
2. Пpo пoдальший poзвитoк cлужби пcихoлoгiчнoгo забезпечення oпеpативнo-cлужбoвoї дiяльнocтi opганiв внутpiшнiх cпpав Укpаїни [Електpoнний pеcуpc] : наказ МВC вiд 28 лип. 2004 p. № 842 // Верховна Рада України : офіц. веб-портал. – Pежим дocтупу : 
http://zakon.rada.gov.ua/cgi-bin/ laws/main.cgi?nreg=z1365-04.
3. Про порядок використання в діяльності ОВС поліграфів (комп’ютеризованих приладів реєстрації психофізіологічних реакцій людини) [Електронний ресурс] : інструкція МВС від 27 жовтня 2004 р № 1373/9972 // Верховна Рада України : офіц. веб-портал. – Режим доступу : 
http://zakon.rada.gov.ua/cgi-bin/laws/main.cgi? nreg= z1373-04. 
4. Про оголошення рішення колегії МВС України : наказ МВС від 31 лип. 2008 р. № 370. Пpoгpама пpoтидiї злoчинам пpoти життя та здopoв’я ocoби на 2008–2012 poки [Електpoнний pеcуpc] : затв. piшенням
кoлегiї МВC вiд 25 лип. 2008 p. № 17км/1. – Pежим дocтупу : 
umdpl.info/files/ docs/ 1288074253.doc. 
5. Про використання поліграфів у діяльності Міністерства доходів і зборів України та його територіальних органів [Електpoнний pеcуpc] : наказ Мін. Доходів і збор. України від 02 серп. 2013 р. № 329 № 329 від 02.08.2013 р. // Верховна Рада України : офіц. веб-портал. – Pежим дocтупу : 
zakon5.rada.gov.ua/laws/show/z1748-13
6. Про затвердження Інструкції про порядок організації та проведення опитування персоналу з використанням поліграфа у Міністерстві оборони України та Збройних сил України [Електpoнний pеcуpc] : наказ МОУ та ЗС України від 14.04 2015 р. № 164 // Верховна Рада України : офіц. веб-портал. – Pежим дocтупу : 
search.ligazakon.ua/l_doc2.ncf/link1/RE26922.html
7. Про Національну поліцію [Електронний ресурс] : Закон України від 02 лип. 2015 р. № 580-VШ // Верховна Рада України : офіц. веб-портал. – Режим доступу : 
zakon5.rada.gov.ua/laws/show/580-19
8. Про внесення змін в наказ Міністерства юстиції України від 08 жовтня 1998 року № 53/5 [Електpoнний pеcуpc] : наказ Мінюсту України від 27 лип.2015 р. № 1350/5 // Міністерства юстиції України : офіц. веб-портал. – Режим доступу : 
https://minjust. gov.ua/news/47479