Головна / Результати ділового листування між ГО «Колегія поліграфологів України» та ГО «Всеукраїнська асоціація поліграфологів». Січень 2019 рік.

Результати ділового листування між ГО «Колегія поліграфологів України» та ГО «Всеукраїнська асоціація поліграфологів». Січень 2019 рік.

У грудні 2018 року у мережі Інтернет з’явились публікації від імені ГО «Всеукраїнська асоціація поліграфологів» (ВАП), в яких міститься інформація щодо різних способів протидії поліграфологічним дослідженням та нібито вразливості до протидії методу із питаннями порівняння. З цього приводу звернули на себе увагу наступні публікації:

1. Стаття під назвою «ОБЕРЕЖНО З КОНТРОЛЬНИМИ ПИТАННЯМИ» (посилання на статтю можна знайти в листі Колегії до ВАП), яка була опублікована на офіційному сайті ГО «Всеукраїнська асоціація поліграфологів». У статті викладено викривлену інформацію щодо поліграфологічної методології, зроблено некоректні переклади та тлумачення із англомовних джерел стосовно використання поліграфа в Сполучених Штатах Америки. Також викладено англомовний відеофільм із елементами навчання протидії дослідженням із застосуванням поліграфа, до якого зроблено субтитри українською мовою, а також посилання на іноземний сайт з конкретними прийомами протидії. Автор статті невідомий, тобто на сайті ВАП не вказано, хто з фахівців підготував цей матеріал, як це зазвичай робиться при підготовці наукових чи публіцистичних статей.

Скріншот фрагменту статті «ОБЕРЕЖНО З КОНТРОЛЬНИМИ ПИТАННЯМИ», розміщеного на сайті ВАП

2. Цей же відеофільм під назвою «СТОП КОНТРОЛЬНІ ПИТАННЯ !!! Досить давати себе дурити» був опублікований на офіційній сторінці ГО «Всеукраїнська асоціація поліграфологів» в соцмережі Facebook.

Скріншот розміщеної публікації на офіційній сторінці ВАП в соцмережі Facebook

3. Відеофільм під назвою «СТОП КОНТРОЛЬНІ ПИТАННЯ !!! Досить давати себе дурити» на відеохостинговому Інтернет-сайті YouTube

Скріншот відповідної офіційної сторінки ВАП на відеохостинговому Інтернет-сайті YouTube

4. Стаття на офіційному сайти ГО «Всеукраїнська асоціація поліграфологів», під назвою «ЯК ОБМАНУТИ ПОЛІГРАФ: МІФИ І РЕАЛЬНІСТЬ».

Скріншот фрагменту статті «ЯК ОБМАНУТИ ПОЛІГРАФ: МІФИ І РЕАЛЬНІСТЬ», розміщеної на сайті ВАП

Стаття під назвою «ЯК ОБМАНУТИ ПОЛІГРАФ: МІФИ І РЕАЛЬНІСТЬ» також опублікована без зазначення автора. В публікації проаналізовано інформацію стосовно різних способів протидії поліграфологічним дослідженням, більша частина з яких є розповсюдженою в Інтернеті та опублікована на російських та англомовних ресурсах і, безумовно, цією інформацією володіють практикуючі поліграфологи. Але відмінною рисою цієї статті є те, що інформація представлена систематизовано та з демонстрацією поліграм (графіків), на яких читач може побачити, які параметри відображаються поліграфологу та які зміни психофізіологічних параметрів відбуваються при застосуванні того чи іншого способу протидії поліграфологічному дослідженню.

Скріншот фрагменту статті «ЯК ОБМАНУТИ ПОЛІГРАФ: МІФИ І РЕАЛЬНІСТЬ», розміщеної на сайті ВАП

На думку багатьох фахівців Колегії, інформація такого змісту, яка публікується саме від імені професійних спілок, в даному випадку від імені ГО «Всеукраїнська асоціація поліграфологів» (ВАП), шкодить та дискредитує професію, допомагає в пошуку інформації щодо протидії дослідженню із застосуванням поліграфа. В зв’язку з цим керівництвом ГО «Колегія поліграфологів України» було прийнято рішення підготувати офіційного листа-звернення до президента ГО «Всеукраїнська асоціація поліграфологів» Морозової Тетяни Романівни з метою з’ясування обізнаності щодо цих публікацій та отримання офіційної позиції як керівника організації.

Лист-звернення від ГО «Колегія поліграфологів України» обговорювався між представниками організації та був поставлений на голосування серед членів Колегії з метою отримати колективну думку щодо його змісту та чи є доцільним направлення листа-звернення до Т. Р. Морозової. Зміст листа представлений нижче:

Даний лист від Колегії є офіційним документом, підготовленим відповідно до вимог ділового листування для урегулювання наступних питань:

• розповсюдження інформації щодо способів протидії поліграфологічним дослідженням від імені громадської організації поліграфологів;
• використання інформації щодо протидії для представлення у негативному світлі методологічних підходів, на яких базується підготовка поліграфологів у школах, не пов’язаних із школою ВАП.

Наступного дня після відправки листа на нашу адресу прийшов лист-відповідь від імені президента ВАП доктора психологічних наук Т. Р. Морозової, який за своїм змістом не відповідає вимогам як ділового листування, так і етиці професійного спілкування, наразі, містить звинувачення керівництва Колегії у маніпуляції, перерахування особистих образ, саркастичні висловлювання та ін.

Також із змісту листа стає зрозумілим особисте ставлення Т. Р. Морозової, яке в той же час є офіційною позицією ГО «Всеукраїнська асоціація поліграфологів» на ситуацію, щодо якої було направлено офіційне звернення від Колегії. Так, президент ВАП не бачить порушення професійної етики в публікаціях ВАП, розміщених протягом грудня 2018 року на офіційних Інтернет майданчиках організації щодо протидії поліграфологічним дослідженням (лист-відповідь ВАП).

Зазначимо, що членам Колегії відомо, що публікація даних матеріалів не порушує законодавства України, і в той же час саме цим обґрунтовується відповідь ВАП. Однак інформацію з подібним змістом в світі розповсюджують особи, які не являються практикуючими поліграфологами та які навмисно намагаються зашкодити поліграфологічним дослідженням, користуючись правом дотримання конституційних принципів гласності та доступу до інформації. Результати досліджень, поліграми (графіки) з відображенням психофізіологічних реакцій, власні погляди на методологію та інші теоретичні та практичні аспекти поліграфології, які можуть розкривати методичні підходи та збереження яких є важливим для практичної діяльності поліграфологів, зазвичай публікують в наукових професійних виданнях для ведення наукового діалогу або дискусії, а також для ознайомлення з цією інформацією спеціалістів-практиків для підвищення їх кваліфікації. Наукова дискусія повинна відбуватися на науково-практичних майданчиках, створених саме для цього, оминаючи бізнес інтереси.

На нашу думку, діяльність професійних організацій повинна бути спрямована на збереження професії та потребує ведення діалогу. Однак в даному випадку з боку ГО «ВАП» спостерігається полеміка, яка ведеться без дотримання професійної етики.

Сподіваюсь, що представники професійної спільноти зроблять висновки та сформують власну думку щодо зазначеного питання незалежно від того, членами якої організації вони є.

Дякую всім, хто приймав участь в обговоренні ситуації та висловив свої думки та побажання.

Голова ГО «Колегія поліграфологів України»
Віталій Шаповалов

14.01.2019