Громадська діяльність Колегії за 2022 р.
Січень 2022
Початковим заходом у житті Колегії 2022 року стала січнева тематична зустріч поліграфологів приватних та державних підприємств, а також представників правоохоронних органів, з метою обговорення теми: «Контроль якості результатів поліграфологічного дослідження».
Головним спікером заходу був голова Колегії поліграфологів України Андрій Лисенко.
Основною тезою зустрічі було питання якості роботи поліграфологів, необхідності її контролю та можливості експертної перевірки щодо відповідності вимогам міжнародних стандартів ASTM, які наразі регулюють поліграфологічну діяльність у світі. Зокрема, учасниками зустрічі обговорювалися вимоги до робочого інструментарію поліграфолога, що повинен базуватися на поліграфологічних методиках з високими показниками валідності та надійності результатів, і, як наслідок, давати можливість отримувати їх повторюваність (відтворюваність). В цьому контексті обговорили і основні недоліки у роботі поліграфологів, що негативно впливають на результати тестування.
Також була розглянута тема рецензування, супервізії та арбітражу щодо висновків поліграфологічних досліджень, сформульовані вимоги до фахівців, що можуть проводити відповідну роботу.
Актуальним для учасників зустрічі стало питання розвитку так званої «культури замовника» в Україні. Адже наразі існує велика потреба у формуванні коректного та розумного відношення керівників (замовників) до отриманих висновків поліграфологічних досліджень і алгоритму можливих управлінських рішень та дій.
31 січня розпочався черговий курс навчання майбутніх поліграфологів з числа діючих співробітників Національної поліції України зокрема, представників кримінального блоку: Департаменту стратегічних розслідувань, Департаменту оперативно-технічного забезпечення, а також управлінь поліції Харківської області та міста Києва.
Протягом місяця досвідчені спеціалісти сфери поліграфологічних досліджень проводили навчання майбутніх поліграфологів з урахуванням стандартів Американської Поліграфологічної Асоціації (APA). До складу викладачів увійшли співробітники ДСР та Колегії поліграфологів України:
Олександр Кротенков – інструктор, поліграфолог, член ГО «Колегія поліграфологів України», перекладач статей для журналу «Оцінка достовірності: наукові дослідження та практика»
Тарас Соколовський – інструктор, поліграфолог, член Американської Поліграфологічної Асоціації (АРА)
Олександр Мотлях – поліграфолог, доктор юридичних наук, професор, заслужений юрист України, завідувач наукової лабораторії з проблем психологічного забезпечення та психофізіологічних досліджень ННІЗДН Національної академії внутрішніх справ, член Координаційної ради ГО «Колегія поліграфологів України»
Дмитро Куценко – поліграфолог, кандидат юридичних наук, старший науковий співробітник наукової лабораторії з проблем психологічного забезпечення та психофізіологічних досліджень ННІЗДН Національної академії внутрішніх справ, член ГО «Колегія поліграфологів України»
Віталій Шаповалов – поліграфолог, психолог, головний редактор журналу «Оцінка достовірності: наукові дослідження та практика», член Координаційної ради ГО «Колегія поліграфологів України».
Програма курсу була розроблена з урахуванням останніх рекомендацій APA щодо проведення базової підготовки поліграфологів міжнародного рівня та надала можливість слухачам ознайомитися і опрацювати новітні світові розробки в галузі поліграфології, які добре зарекомендували себе на практиці не тільки за кордоном, але й в роботі українських поліграфологів під час розкриття злочинів.
12 січня редакція Колегії отримала від професора Краківського університету ім. Анджея Фрича Моджевського, головного редактора журналу «Європейський поліграф» Яна Відацкі дозвіл на переклад та публікацію в Україні його книги «Історія поліграфологічних досліджень». Деякі фрагменти цієї книги вже були опубліковані в нашому журналі. Почалася робота над перекладом інших розділів книги.
Лютий 2022
01 лютого 2022 року член Колегії, директор Інституту психологічної експертизи і поліграфа Олег Назаров прийняв участь у робочій нараді під керівництвом голови Національного органу стандартизації України Олега Швидкого, спільно із заступником голови Технічного комітету 192 «Судові експертизи» Наталією Нестер щодо обговорення організаційних питань з проведення робіт з національної стандартизації у галузі психологічної експертизи і застосування поліграфа.
Основним питанням зустрічі стало впровадження міжнародних стандартів в галузі діяльності поліграфологів ASTM International, поновлення діяльності робочої групи з усунення недоліків, які існують в національному стандарті ДСТУ 8692:2016 «Поліграфи. Технічні умови» та допуск до діяльності технічного комітету всіх зацікавлених сторін, у тому числі представників ГО «Колегія поліграфологів України», Інституту психологічної експертизи і поліграфа та інших професійних організацій, судових експертів психологів, які не є працівниками державних спеціалізованих установ. Результатом зустрічі стала домовленість учасників наради про подальшу конструктивну співпрацю у відповідності до вимог і принципів світової стандартизації.
24 лютого 2022 року для України та українського суспільства розпочався новий відлік часу, обумовлений початком повномасштабної війни росії проти нашої держави. Світ став свідком масових вбивств, руйнування житлових кварталів, знищення об’єктів критичної інфраструктури, жахливих воєнних злочинів російських солдат, вчинених проти наших військових і цивільного населення.
Багато членів Колегії, які є співробітниками різних силових структур та відомств залишились на містах і продовжили виконувати свої службові обов’язки із урахуванням умов воєнного часу. Також члени нашої організації вступили до лав територіальної оборони та добровольчих батальйонів. Завдяки згуртованості і мужності українського народу, майстерності воїнів Збройних Сил України, військової і гуманітарної допомоги країн партнерів наша держава вистояла та витримала потужний та підступний напад росії.
Нажаль, ми дізнались, що велика кількість наших колег із росії та деяких країн колишнього СНД публічно підтримали агресію проти України, що в одну мить все перекреслило, і перевело їх із колег та колишніх друзів у статус ворогів. Поліграфологи з інших країн, які мали почесне членство в Колегії та підтримали війну росії проти України були виключені із організації з ганьбою шляхом колективного голосування.
Натомість ми отримали від наших колег з Польщі, Болгарії, США, Азербайджану, Мексики, Нігерії, Італії численні слова підтримки, деякі з них надавали пропозиції щодо допомоги в розміщенні жінок та дітей з України, приймали участь у волонтерській допомозі переселенцям тощо. Ми дуже вдячні Марку Хендлеру, Дональду Креполу, Яну Відацкі, Родольфо Прадо, Натану Гордону, Тодору Тодорову та ін., за моральну підтримку та готовність допомогти.
Березень 2022
Для наближення нашої перемоги, громадяни України, волонтери, державні та комерційні установи, громадські організації об’єднали зусилля для допомоги армії та тим, хто втратив житло та можливість забезпечити себе всім необхідним. Члени Колегії приймали активну участь в цій діяльності.
На початку березня, шляхом загального голосування за допомогою Google Forms, Колегією було прийнято рішення про створення Координаційного центру з проведення поліграфологічних досліджень в умовах військової агресії росії проти України. Було закріпленоˏ що послуги Координаційного центру для потреб силових структур та ТРО будуть виконуватись на волонтерських засадах.
Цілями створення центру стало:
- Створення бази поліграфологів, які мають можливість та бажання проводити дослідження із застосуванням поліграфа для потреб силових структур, міських та сільських рад та територіальної оборони.
- На Координаційний центр покладається отримання та розподіл потенційних замовлень серед поліграфологів, які висловили готовність співпрацювати з Координаційним центром.
- Перевірка замовників дослідження наявними засобами для забезпечення безпеки поліграфолога (ідентифікація, пошук знайомих і т.п.).
- Інформування потенційних замовників про можливості та обмеження поліграфологічної технології.
- На Координаційний центр покладається створення методичних рекомендацій щодо досліджень для військових потреб, забезпечення поліграфологів методичною інформацією.
- Узагальнення отриманого досвіду, аналіз та консультації в межах конкретних випадків.
В подальшому робота центру також полягала в допомозі передачі комерційних замовлень поліграфологам, які працювали в різних регіонах.
У зв’язку із постійно зростаючою необхідністю проведення поліграфологічних досліджень щодо осіб, відносно яких виникли підозри у причетності до шпигунства та диверсійних дій, виникла нагальна потреба підготовки методичних рекомендацій з метою здійснення первинної інформаційної підтримки для поліграфологів, які вперше зіткнулись із даним напрямком. Така робота розпочалася вже на початку березня, у тому числі завдяки створенню Координаційного центру і апробації поліграфологами-практиками початкових напрацювань безпосередньо у польових умовах.
Завдяки колективній роботі 25 березня 2022 року було підписано до друку методичне видання «Проведення поліграфологічних досліджень для виявлення осіб, причетних до шпигунської та диверсійної діяльності і подальшого їх контролю», яке було підготовлено членами ГО «Колегія поліграфологів України» Андрієм Лисенком, Діаною Алєксєєвою-Процюк та Віталієм Шаповаловим. Підготовка даного видання йшла в гарячі часи, й одразу багато викладених у ній методичних положень були апробовані на практиці та уточнювались завдяки консультаціям з колегами з США, Мексики і завдяки постійній комунікації з іншими досвідченими поліграфологами з різних силових структур. Це була перша колективна публікація, підготовлена членами Колегії за зазначеним напрямком.
Враховуючи зростаючу нагальну необхідність у поліграфологічних дослідженнях для виявлення шпигунів та колаборантів серед співробітників діючих органів державного управління, силових структур, територіальної оборони, стратегічних підприємств та ін., колективом авторів у більш розширеному складі було прийнято рішення продовжити роботу за даним напрямком і розпочати підготовку матеріалу, який буде значно доповнювати попередню публікацію і розширювати можливості його застосування.
Травень 2022
20 травня нарешті був підписаний до друку словник «Поліграфологія: основні терміни і поняття», у підготовці якого прийняли участь члени Колегії. Робота над словником розпочалась ще у 2018 році поліграфологами Державної прикордонної служби України на фоні дискусії між поліграфологами різних шкіл щодо міжнародних стандартів та термінології. Слід зазначити активну участь в розвитку галузі поліграфологія спеціалістами поліграфа Державної прикордонної служби Україна, які постійно беруть активну участь в розроблені наукових (методичних) публікацій, перекладі актуальної літератури (статей науковців), що допомагає розібратися в цій складній професії та діляться цими матеріалами з однодумцями.
У даному словнику представлені базові терміни та поняття, які найбільш часто зустрічаються в науковій літературі та міжнародних стандартах практики поліграфологів.
Актуальність підготовки словника безпосередньо пов’язана із соціальними, політичними процесами та із військовою агресією росії проти України, тому як все більшої актуальності набувають поліграфологічні дослідження в різних державних та комерційних структурах. Однак не дивлячись на стрімкий розвиток поліграфології в Україні, спостерігається неузгодженість використання термінології в різних відомствах та організаціях, що ускладнює професійну діяльність.
Таким чином, метою підготовки словника стало надання актуальної, систематизованої довідкової інформації для поліграфологів щодо базових термінів та понять поліграфології, які ґрунтуються на провідному світовому досвіді та сучасних міжнародних та вітчизняних професійних джерелах.
Словник вийшов за загальною редакцією: доктора юридичних наук, професора, заслуженого діяча науки і техніки України, заслуженого професора Національної академії внутрішніх справ Лариси Удалової, доктора юридичних наук, професора, заслуженого діяча науки і техніки України Сергія Чернявського, кандидата історичних наук, старшого наукового співробітника Діани Алєксєєвої-Процюк.
Для усунення розбіжностей в тлумаченні тих чи інших термінів у підготовці словника також прийняли участь визнані науковці та поліграфологи-практики із Державної прикордонної служби України, ГО «Колегія поліграфологів України», Національної академії внутрішніх справ, Міністерства оборони України та Національної поліції України, що є важливим кроком для досягнення консенсусу між фахівцями. Словник був рекомендований до друку Вченою радою Національної академії внутрішніх справ.
Дане видання має значні відмінності від звичайних словників. Терміни та поняття в ньому наведені не за алфавітним порядком, а виходячи із методичних або тематичних взаємозв’язків. Даний підхід дозволяє ґрунтовно розкрити важливі теоретичні та методичні основи. Деякі терміни представлені із альтернативним тлумаченням на основі міжнародних стандартів та стандартів практики АПА. Однією із важливих переваг цього словника є застосування авторами схем та малюнків для роз’яснення складних термінів з відображенням їх взаємозв’язків. Матеріал структурований у логічній послідовності, тому читач може працювати з ним як із звичайними посібником, починаючи читати від початку до кінця. Також в кінці видання терміни наведені у таблиці в алфавітному порядку з посиланням на сторінку.
Авторський колектив впевнений, що допитливий читач в роботі із виданням знайде для себе чіткі відповіді на багато професійних питань.
Липень 2022
19 липня 2022 року Координаційною радою Колегії було проведено голосування щодо затвердження Мінімальних вимог до програми базового курсу підготовки поліграфологівˏ які рекомендовані ГО «Колегія поліграфологів України». Ідея прийняття Мінімальних вимог до програми базового курсу пов’язана з тим, що сьогодні на рівні законодавства України немає жорстких вимог до курсів поліграфологів, існують рекомендовані вимоги, які, як правило, продиктовані здоровим глуздом. Безумовно, є бажаним, коли фахівець пройшов курси підвищення кваліфікації на базі якого-небудь вишу, це надає більшого статусу отриманому документу, але сама наявність документу державного зразка не може бути головним критерієм.
До головних критеріїв можна віднести очне навчання, оскільки саме воно передбачає наявність практичних занять, на яких майбутній поліграфолог може отримати та закріпити необхідні професійні навички. Будь-який онлайн курс базової підготовки не може бути ефективним, і людину, яка пройшла такий курс, не можна вважати поліграфологом. Другий важливий критерій до підготовки поліграфологів – це наявність у програмі курсу вивчення валідних науково-обґрунтованих методик та систем бального оцінювання. Як правило, на змістовний базовий курс підготовки поліграфологів витрачається не менше 300 академічних годин.
У протоколі голосування для затвердження Мінімальних вимог до програми базового курсу підготовки поліграфологівˏ які рекомендовані ГО «Колегія поліграфологів України» були наведені наступні положення:
- Мінімальні вимогу до програми базового курсу створюються, в першу чергу, для дійсних членів ГО «Колегія Поліграфологів України», які проводять, або планують проводити базову підготовку поліграфологів, як зовнішній еталонˏ затверджений професійним громадським об’єднанням. Також ці Мінімальні вимоги можуть слугувати зовнішнім еталоном для будь-якої комерційної або державної школи підготовки поліграфологів;
- Затвердження Мінімальних вимог до програми базового курсу підготовки поліграфологів дозволить сформувати єдині вимоги щодо кількості годин для обов’язкових лекційних тем із теорії, методології, практичних занять із застосуванням поліграфологічного обладнання та самопідготовки. Інструктор курсу підготовки поліграфологів за власним бажанням може додавати будь які факультативні теми, які, на його думку, є важливими в межах курсу;
- Мінімальні вимоги до програми базового курсу відповідно створюють вимоги до знань та навичок, якими повинен володіти поліграфолог, щоб відповідати сучасному рівню володіння методологією, навичками проведення поліграфологічної процедури, аналізу отриманих даних та прийняття рішення;
- Мінімальні вимоги до програми базового курсу розроблені з урахуванням основних тенденцій міжнародних стандартів та стандартів практики, затверджених у найбільш відомих та визнаних у світі професійних організаціях поліграфологів.
За результатами голосування Координаційною радою Мінімальні вимоги до програми базового курсу підготовки поліграфологівˏ які рекомендовані ГО «Колегія поліграфологів України»», були прийняті, що було затверджено відповідним протоколом та додатком із програмою підготовки. Копія протоколу голосування та додаток будуть опубліковані в журналі «Оцінка достовірності: наукові дослідження і практика» № 5, 2022 р.
Вересень 2022
У місті Орландо штата Флорида 2 вересня завершився 56-й щорічний семінар Американської Поліграфологічної Асоціації. В даному семінарі прийняли участь поліграфологи з України, серед них були також колеги, які мають дійсне членство в Колегії поліграфологів України.
В останні дні семінару на урочистому заході новий президент Американської Поліграфологічної Асоціації Дональд Крепол у своїй промові привітав наших колег та представив їх світовій спільноті поліграфологів. Висловлюємо вдячність керівництву АПА за слова підтримки і увагу до поліграфологів з України. Також дуже важливо, що в ці важкі часи все ж таки існує можливість підвищувати професійну кваліфікацію на такому високому рівні.
13 вересня 2022 року розпочалися чергові базової курси підготовки поліграфологів для поліції. Курси відкрили перший заступник Голови Нацполіції України – начальник кримінальної поліції Михайло Кузнєцов та начальник Департаменту стратегічних розслідувань Валентин Копаєв. Запрошеними гостями заходу стали Оксана Стівенсон – віцепрезидент компанії «Axciton Systems, Inc.», член Американської Поліграфологічної Асоціації (APA), Олександр Мотлях – доктор юридичних наук, професор, заслужений юрист України та Віталій Шаповалов – член Координаційної ради ГО «Колегія поліграфологів України».
На фото Михайло Кузнєцов, Оксана Стівенсон, Валентин Копаєв, Олександр Мотлях, Віталій Шаповалов, Тарас Соколовский
Слухачам курсу інструкторами викладався базовий курс у сфері поліграфологічних досліджень відповідно до останніх рекомендацій Американської Поліграфологічної Асоціації. Серед інструкторів – доктори юридичних наук, кандидати психологічних наук, науковці, члени Координаційної ради ГО «Колегія поліграфологів України», викладачі Національної академії внутрішніх справ України та співробітники ДСР, які профільно займаються поліграфологічними дослідженнями.
Курс підготовки поліграфологів організовано на базі департаментів стратегічних розслідувань та оперативно-технічних заходів Нацполіції України. Для проходження навчання відібрали групу з працівників територіальних підрозділів Департаменту стратегічних розслідувань, які володіють достатнім професійним досвідом та навичками.
У програмі курсу поєднана інформація про сучасні світові розробки в області застосування поліграфа та практичні приклади щодо специфіки його застосування поліцейськими під час розкриття та документування злочинів.
Жовтень 2022
У Нацполіції відбувся 11-й випуск спеціалістів-поліграфологів. У заході взяли участь перший заступник міністра внутрішніх справ Євгеній Єнін, перший заступник Голови Національної поліції Михайло Кузнєцов, керівник Департаменту стратегічних розслідувань Валентин Копаєв, віцепрезидент компанії «Axciton Systems, Inc.», член Американської Поліграфологічної Асоціації (APA) Оксана Стівенсон та член Координаційної ради ГО «Колегія поліграфологів України» Віталій Шаповалов.
Загальне фото учасників заходу
У цьому році до навчальної програми був доданий ще один блок, необхідний під час війни, – для встановлення осіб, причетних до диверсійної та колабораційної діяльності. Всі слухачі успішно закінчили навчальний курс і тепер будуть використовувати набуті знання та навички у своїй професійній діяльності.
Заступник міністра внутрішніх справ Євгеній Єнін звернувся до випускників: «Розвиток поліграфологів був одним із ключових фокусів уваги керівництва Національної поліції. З початку широкомасштабної військової агресії для поліграфологів з’явився широченний внутрішній фронт робіт. Але ми не маємо право на помилки, тому що від цього залежать долі людей. Ваш внутрішній фронт буде визначатися рівнем професіоналізму вашої праці».
Перший заступник Голови Національної поліції Михайло Кузнєцов подякував інструкторам за їхню роботу та за неоціненний вклад у підготовку поліграфологів для підрозділів Національної поліції та системи МВС. Спеціалістам побажав не зупинятися на досягнутому, розвиватися та вдосконалювати свої професійні навички.
Своєю чергою Валентин Копаєв, керівник Департаменту стратегічних розслідувань, повідомив, що кількість проведених заходів із залученням поліцейських-поліграфологів дала позитивні результати, тож про високий рівень професіоналізму випускників знають у всіх правоохоронних структурах України.
Керівництво МВС, Національної поліції та компанії «Axciton Systems, Inc.» вручили 12 випускникам сертифікати. Крім того, 11 поліцейських отримали сучасні поліграфи, які будуть використовувати у своїй професійній діяльності.
Листопад 2022
На початку листопада відбулась зустріч психолога, поліграфолога Психологічної служби поліції м. Одеса, члена ГО «Колегія поліграфологів України» Віктора Вдовіна із майбутніми психологами.
Лекція Віктора Вдовіна
Віктор розповів студентам про можливості поліграфа, про його доцільність застосування, про новітні здобутки в галузі психології, яка пов’язана з поліграфологічними дослідженнями.
Також Віктор розповів про свій власний досвід роботи, у яких випадках він проводить поліграфологічні дослідження, якою буває мета досліджень і т.п. Слухачі щиро подякували за цікаву доповідь та нову інформацію щодо особливостей роботи психологів у поліції.
Протягом листопада відбувались чергові курси підвищення кваліфікації поліграфологів на базі Національної академії внутрішніх справ (НАВС), організовані для поліграфологів Державної прикордонної служби України. У ДПСУ особлива увага приділяється професійній освіті та подальшому розвитку майстерності кожного поліграфолога на етапі формування його професійних умінь за рахунок курсів підвищення кваліфікації та організацією стажування в більш досвідчених спеціалістів.
У навчанні також взяли участь практикуючі поліграфологи із інших силових структур України та приватні поліграфологи. У програмі курсу основний акцент був зроблений на актуалізацію знань щодо валідних методик для діагностичних і скринінгових досліджень, а також рекомендованих систем числового оцінювання. Були проведені практичні заняття, в яких особливий акцент було зроблено на відпрацювання навичок проведення передтестової бесіди, підбору та застосування методик відповідно до отриманого завдання, обрахунок поліграм та аналіз випадків із практики, в яких було виявлено ознаки протидії.
Лекції читали викладачі НАВС, голова Колегії Андрій Лисенко та члени Координаційної ради Колегії Олександр Алєксєєв, Олександр Мотлях та Віталій Шаповалов. Завдяки матеріально-технічному забезпеченню Національної академії внутрішніх справ лекції відбувались у спеціальних безпечних приміщеннях навіть при ракетних обстрілах міста Києва російськими окупантами.
Лекція Андрія Лисенка
Серед поліграфологів, які проходили курс підвищення кваліфікації, також були фахівці із багаторічним досвідом проведення поліграфологічних досліджень, які приймали участь у обговоренні дискусійних питань, що виникали в ході занять та ділились власним досвідом та напрацюваннями.
Лекція Олександра Алєксєєва
Практичні заняття з проведення передтествої бесіди
Лекція Віталія Шаповалова
Екзамен приймався комісією, яка складалась із представників НАВС та Колегії. Від НАВС у склад комісії входили директор інституту підготовки керівних кадрів та підвищення кваліфікації, доктор юридичних наук, професор Лариса Удалова, доктор юридичних наук, професор член Координаційної ради Колегії Олександр Мотлях та головний редактор журналу «Оцінка достовірності: наукові дослідження та практика», член Координаційної ради Колегії Віталій Шаповалов.
Процес прийняття екзамену
Як відмітив Олександр Мотлях, слухачі курсу підвищення кваліфікації в ході екзамену продемонстрували високий рівень знань щодо сучасної поліграфологічної методології та підтвердили володіння валідними методиками та системами оцінювання. Після складання іспиту слухачі курсу отримали сертифікати державного зразка про проходження курсу підвищення кваліфікації поліграфологів з питань проведення психофізіологічних досліджень із застосуванням поліграфа.
Від імені керівних органів Колегії хочемо подякувати керівництву НАВС, а саме ректору Національної академії внутрішніх справ Володимиру Чернєю та директору інституту підготовки керівних кадрів та підвищення кваліфікації Ларисі Удаловій за продовження нашої багаторічної співпраці, підтримку розвитку професії «поліграфолог» та можливість проведення курсу на базі Національної академії внутрішніх справ. Сподіваємося на подальшу співпрацю!
Грудень 2022
На базі Національної академії внутрішніх справ 22 грудня 2022 року відбувся круглий стіл на тему «Специфіка проведення поліграфологічних досліджень осіб, які могли бути причетними до колабораційної діяльності та співпрацювати з російськими окупантами».
У заході прийняли участь практикуючі поліграфологи із Національної поліції України, Державної прикордонної служби України, інших силових структур та представники ГО «Колегія поліграфологів України».
Відкрив роботу круглого столу ректор Національної академії внутрішніх справ генерала поліції першого рангу Володимир Чернєй. У вступному слові Перший заступник Голови Національної поліції України – начальник кримінальної поліції генерал поліції третього рангу Михайло Кузнєцов наголосив, що «виявлення осіб, причетних до колабораційної діяльності, з початком повномасштабного вторгнення росії на територію України є одним із пріоритетів у роботі оперативних підрозділів Нацполіції. А використання поліграфологічних досліджень при спілкуванні із можливими пособниками ворога – це ефективний інструмент для перевірки, підтвердження або спростування співпраці з окупантами».
На фото Михайло Кузнєцов, Володимир Чернєй, Віталій Шаповалов, Олександр Мотлях
Під час заходу начальник Департаменту оперативно-технічних заходів Національної поліції Валентин Копаєв зосередив увагу присутніх на використанні в практичній діяльності методичних рекомендацій «Проведення поліграфологічних досліджень для виявлення осіб, причетних до шпигунської та диверсійної діяльності». Дані методичні рекомендації були підготовлені представниками громадської організації «Колегія поліграфологів України» з урахуванням досвіду спеціалістів-поліграфологів Нацполіції.
На фото Валентин Копаєв, Тарас Соколовський, Олександр Кротенков
В ході роботи круглого столу також зробили свої доповіді Тарас Соколовський, Олександр Кротенков, Олександр Мотлях та Віталій Шаповалов.
Учасники круглого столу обговорили актуальність використання науково-обґрунтованих методик для виявлення осіб, причетних до колабораційної діяльності, аспекти використання поліграфа та результатів проведених досліджень оперативними службами Нацполіції.
Зважаючи на актуальність обговорюваної теми, за результатами зустрічі розпочато спільну розробку комплексу рекомендацій для підготовки кадрового резерву розвідувальних та оперативних органів.
По завершенню 2022 року керівництвом Колегії поліграфологів України було прийнято рішення порушити традицію та відмовитись від проведення Щорічного семінару нашої організації в цьому році в зв’язку із воєнним станом. Також вирішили відмовитись і від проведення онлайн формату та спрямувати наші зусилля на видавничі проєкти.
З Новим Роком, друзі! Україна переможе!
Огляд підготувала Олеся Гончарова