Головна / Громадська діяльність Колегії за 2021 р.

Громадська діяльність Колегії за 2021 р.

Січень 2021

У січні 2021 року, з огляду на карантинні обмеження, громадська діяльність Колегії розпочалася з проведення «Тематичної зустрічі» поліграфологів в онлайн форматі. Запропонована тема для обговорення: «Питання підбору методик при проведені розслідувань: формат, кількість та послідовність». Не дивлячись на зміну звичних умов проведення, учасникам заходу вдалося плідно попрацювати, а саме: ознайомитися та обговорити актуальні рекомендації сучасних методичних джерел щодо підбору форматів тестів, оптимальної кількості та послідовності їх застосування в межах поліграфологічного дослідження при розслідувані однієї конкретної події.

 

Основними спікерами зустрічі були Віталій Шаповалов та Андрій Лисенко, але й інші учасники зустрічі мали змогу подискутувати на зазначену тему, спираючись на власні знання і досвід.

Лютий 2021

В межах співробітництва Колегії поліграфологів України та Департаменту оперативно-технічних заходів Національної поліції України, 12 лютого на базі «Учбового центру» лабораторії психофізіологічних досліджень», Віталій Шаповалов провів одноденний семінар на тему «Правила формулювання запитань при підготовці поліграфологічних тестів» в межах курсу підготовки поліграфологів.

Лекція Віталія Шаповалова

26 лютого в межах відзначення 100-річного ювілею НАВС відбулася науково-практична конференція з актуальних питань стандартизації та систематизації поліграфологічної діяльності в правоохоронних органах України, до якої долучилися близько сотні фахівців у сфері поліграфологічної діяльності. Ініціатором та співорганізатором заходу став Департамент оперативно-технічних заходів Національної поліції України, а ключовим партнером – громадська організація «Колегія поліграфологів України».

Відкриваючи захід, ректор Національної академії внутрішніх справ генерал поліції другого рангу Володимир Чернєй зазначив, що «у діяльності академії чільне місце належить застосуванню поліграфа. Історично ми були одними з перших, хто почав досліджувати цю тематику. Нині в НАВС активно функціонує Центр поліграфологічних досліджень у складі лабораторії під керівництвом Олександра Мотляха. Вказаний напрям означений позитивною динамікою». Ректор висловив упевненість, що робота науково-практичної конференції буде плідною та продуктивною.

До учасників заходу також долучився начальник Департаменту оперативно-технічних заходів Національної поліції України Михайло Кузнєцов. Він подякував Володимиру Чернєю та науково-педагогічному колективу академії за результати роботи, зауваживши: «Організація таких заходів дає змогу оптимізувати діяльність нашого Департаменту, а також підвищити рівень знань курсантів, слухачів і викладачів, які зараз знаходяться в цьому залі».

Начальник управління Департаменту оперативно-технічних заходів Національної поліції України Валентин Копаєв наголосив, що конференція сприятиме структуруванню діяльності поліграфологів НПУ. В ході зазначеного заходу зробили свої доповіді члени Колегії Віталій Шаповалов та Дмитро Зубовський.


Керівництвом академії також було зазначено, що якщо раніше про дослідження із застосуванням поліграфа було відомо широкому загалу лише з фільмів і телепередач, то нині «детектором брехні» послуговуються відомі компанії, перевіряючи своїх працівників. У правоохоронній сфері поліграф також уже застосовують, хоча українське законодавство потребує відповідних напрацювань, щоб алгоритм роботи вказаного пристрою був зрозумілішим як для слідчих, оперативників, так і громадян.

Наприкінці урочистої частини поліграфологам вручили поліграфи «Axciton». До речі, навчання в НАВС відбувається на таких самих приладах.

Квітень 2021

В період з 19 по 23 квітня на базі Інституту післядипломної освіти Національної академії внутрішніх справ проходили курси підвищення кваліфікації поліграфологів. В рамках курсів лекції читали провідні вчені, викладачі та поліграфологи практики: Олександр Мотлях, поліграфолог, доктор юридичних наук, професор, заслужений юрист України, завідувач наукової лабораторії з проблем психологічного забезпечення та психофізіологічних досліджень ННІЗДН Національної академії внутрішніх справ; Дмитро Куценко, поліграфолог, старший науковий співробітник, кандидат юридичних наук, майор поліції; Дмитро Зубовський, поліграфолог, кандидат психологічних наук, старший науковий співробітник науково-дослідного відділу (проблем психологічного вивчення особового складу) Науково-методичного центру кадрової політики Міністерства оборони України; Андрій Лисенко, керівник Поліграфологічної служби АТ КБ «ПриватБанк»; Віталій Шаповалов, екс-голова ГО «Колегія поліграфологів України», головний редактор журналу «Оцінка достовірності: наукові дослідження та практика».

Лекція Андрія Лисенка

Учасники курсів отримали інформацію стосовно законодавства та нормативних актів, які регулюють діяльність поліграфологів в Україні, закріпили знання щодо сучасних підходів в проведенні скринінгових та діагностичних поліграфологічних досліджень, прийняли участь в практикумах з обрахунку поліграм за різними системами бального оцінювання.

На фото Оксана Вашедська та Дмитро Зубовський

Також, під час курсів, слухачі мали змогу детально ознайомитися з поліграфологічним обладнанням різних виробників, їх програмним забезпеченням та інтерфейсом, оцінити переваги та недоліки кожного із сучасних поліграфів.

Екзаменаційна комісія

За результатами складеного іспиту учасники курсів отримали сертифікати державного зразка про підвищення кваліфікації.

Також важливою подією для поліграфологів у квітні стало те що наукові публікації та довідковий матеріал, які були підготовлені членами Колегії поліграфологів України увійшли в перелік нормативних документів, нормативно-технічної та довідкової літератури, що використовується при проведенні судової психологічної експертизи та експертних досліджень за спеціальністю 14.1 «Психологічні дослідження». Вказаний перелік джерел наведений у програмі підготовки судових експертів № 1 Експертна спеціальність 14.1 – психологічні дослідження та затверджений Головою Центральної експертно-кваліфікаційної комісії при Міністерстві юстиції України 20 квітня 2021 року.

Публікації членів Колегії, які увійшли в зазначений перелік:

  • 36. Булленс Д .С., Назаров О. А. Новітня міжнародна мобільна технологія виявлення прихованої інформації – очно-моторний тест EyeDetect : інформаційний довідник. Київ : online журнал «Судово-психологічна експертиза», 2020. 24 с. (додаток до електронного реферативно-наукового журналу «Судово-психологічна експертиза. Застосування поліграфа і спеціальних знань в юридичній практиці»).
  • 58. Довідник поліграфолога (валідні формата тестів та системи бального оцінювання) : довідник / уклад.: В. Шаповалов, Д. Зубовський, Д. Алєксєєва-Процюк, О. Гончарова. Київ : Освіта України, 2018. 20 с.
  • 137. Назаров О.А. Психологія вбивці: гендерний аспект: Монографія. Київ : Освіта України, 2014. 176 с.
    171. Психофізіологічні дослідження з використанням поліграфа в практиці розслідування злочинів [Текст] : метод, рек. / О. І.Мотлях, Костюк В. Л., Куценко Д. В. Київ : Освіта України, 2016. 73 с.
  • 207. Термінологічний довідник для наукової психофізіологічної детекції неправдивості (ПФД) / За загальн. редак. Д. Крапол, М. Хендлер, Ш. Штурм. / переклад О. Назаров, А. Лисенко: 3-є видання. Київ: Американська асоціація поліграфологів (АРА), 2018. 133 С.
  • 208. Технологія застосування методик RI, РОТ та СІТ в поліграфологічних дослідженнях [Текст]: метод, рек. / уклад. В. О. Шаповалов, Д. О. Алєксєєва-Процюк, Д. С.Зубовський, О.О. Алексеев. Київ : Нац. акад. внутр. справ, 2020. 136 с.

Травень 2021

17 травня 2021 року відбувся семінар для здобувачів спеціальності Психологія (освітня програма «Психологія», кафедра психології та соціології) на тему: «Професія поліграфолог: становлення та розвиток в Україні», який провів Віталій Шаповалов.

Віталій розповів майбутнім психологам історію становлення професії поліграфолог. Було акцентовано увагу присутніх на тому, як правильно обрати спеціальність для навчання та отримання відповідних компетентностей, як обирати після отримання диплома психолога відповідні курси з підготовки поліграфологів. Охарактеризував особливості роботи фахівця із апаратно-програмним комплексом під назвою «поліграф».

Організатори заходу зауважили, що такі зустрічі є дуже корисними, тому що пошук місця роботи по закінченню навчання, успішне працевлаштування є дуже важливим елементом. 

Липень 2021

Липень місяць був сприятливий для відпочинку та спілкування колег в неформальній атмосфері, серед живописної природи Київщини. Найактивніші члени Колегії та їх рідні взяли участь у сплаві на каяках по затоках Дніпра, подолавши декілька невеликих озер і навіть боліт.

Колективне долання перешкод, дружня допомога колег, сміх, жарти і смачний пікнік на березі зробили цю зустріч яскравою і незабутньою. На нашу думку, саме такий демократичний формат проведення заходів підтверджує той факт, що наша організаціє є «живим і активнодіючим організмом», який об’єднує в собі звичайних людей- професіоналів і однодумців.

 

Серпень 2021

З 29 серпня по 03 вересня 2021 року в місті Остін (штат Техас, США) відбувся щорічний̆ семінар Американської Поліграфологічної Асоціації (АПА). Керівництво компанії̈ «Axciton», які є почесними членами Колегії поліграфологів України, Брюс Вайт та Оксана Стівенсон, як і в попередні роки, прийняли участь у заході та презентували сучасні поліграфи виробництва «Axciton». Приємною новиною стало отримання віце-президентом компанії Оксаною Стівенсон нагороди від АПА «William L. & Robbie S. Bennett Memorial Award».

На фото Оксаною Стівенсон, отримання винагороди

Вересень 2021

9 вересня на гуманітарно-лінгвістичному факультеті Військового інституту Київського національного університету ім. Тараса Шевченка, за сприяння керівництва кафедри військової психології та педагогіки, відбувся майстер-клас Віталія Шаповалова.

Майбутні офіцери-психологи ознайомились з технологіями психологічного аналізу мови та поведінки людини під час службових розслідувань, професійними методиками в сфері психологічної оцінки достовірності інформації, отримали першочергові навички оперативної (глобальної) оцінки вербальних і невербальних ознак під час опитування, а також ознайомилися з тактичними прийомами отримання доказової інформації в момент опитування, при проведенні службових та приватних розслідувань.

Лекція Віталія Шаповалова

У результаті змістовного та конструктивного діалогу з лектором, майбутні військові фахівці-психологи отримали цінні рекомендації щодо складання та проведення спеціального інтерв’ю, а також здійснення психологічного аналізу вербальних та поведінкових відповідей досліджуваних осіб на проективні запитання інтерв’ю. Отримані знання є корисним надбанням для подальшої професійної самореалізації курсантів-психологів.

Жовтень 2021

2 жовтня відбувся Щорічний семінар Колегії поліграфологів України, що був ознаменований 8-ю річницею створення організації. Зважаючи на вимушену перерву, пов’язану з епідеміологічною ситуацією минулого року, та певним накопиченням професійної інформації, захід був насичений цікавими доповідями, активним дискусіями і спілкуванням між колегами. Модератором та ведучим заходу був виконуючий обов’язки голови Колегії Олег Рибальченко.

Модератор та ведучій семінару Олег Рибальченко

До уваги учасників семінару були представлені цікаві лекції та доповіді.

Лекція Ігоря Усікова: «Післятестова бесіда і тема амністії для причетних»

Слухачам семінару було представлено перший базовий підручник для підготовки майбутніх поліграфологів, підготовлений доктором юридичних наук, професором Олександром Мотляхом.

Презентація підручника «Поліграфологія» Олександра Мотляха

Доповідь Дмитра Зубовського: «Асоціативний експеримент та його місце в історії розвитку методів виявлення приховуваної інформації»

Доповідь Андрія Лисенко: «Досвід застосування Eyedetect + v.2 в комплексі з поліграфом»

Лекція Сергія Гички: «Етапи проведення поліграфологічних досліджень федеральними поліграфологами в США», «Психологічна готовність особи до професійноі діяльності як поліграфолога»

Наприкінці офіційної частини заходу керівництвом Колегії були винесені на розгляд професійної спільноти питання щодо подальшої діяльності громадської організації, її упорядкування, визначення стратегії та напрямків розвитку.

На фото Олег Котловський, Діана Алєксєєва-Процюк та Сергій Гичка

За традицією, після закінчення доповідей, учасники семінару були запрошені відсвяткувати зібрання на невеличкий банкет, присвячений 8 річниці створення Колегії та продовжити спілкування у більш невимушеній атмосфері.

На фото Андрій Тіщенко, Оксана Золотая, Ігор Усіков, Мар’яна Цивінська, Юрій Дмитренко та Олеся Гончарова

Фото-супровід заходу – Олександр Алєксєєв

В середині жовтня на честь відзначення 100-річного досвіду застосування поліграфа у світі, кафедрою кримінального процесу НАВС була організована низка наукових заходів, присвячених популяризації цього напряму діяльності. Так, протягом тижня, завдяки плідній співпраці із Центром поліграфологічних досліджень, курсанти академії, в межах роботи наукового гуртка, мали нагоду ґрунтовніше ознайомитися з особливостями застосування поліграфа в умовах сьогодення.

На фото Олександр Мотлях

Фахівці Центру психофізіологічних досліджень академії Олександр Мотлях і Дмитро Куценко спрямували свої доповіді на поглиблення знань курсантів щодо роботи поліграфолога, діагностики достовірності вербальної інформації в практичній діяльності з розслідування злочинів.⠀

На фото Дмитро Куценко

З метою запровадження в освітній процес інноваційних технологій та посилення його практичної складової було детально висвітлено сутність практичних прийомів, що мають на меті виявлення протидії роботі поліграфа. Надцікавою для здобувачів видалася інформація про нейтральні, контрольні та релевантні питання поліграфолога, а також етапи виконання дослідження. Увазі курсантів також було представлено підручник «Поліграфологія», підготовлений доктором юридичних наук, професором Олександром Мотляхом.

ГО «Колегія поліграфологів України» спільно з іншими зацікавленими міністерствами та закладами з метою усунення недоліків щодо застосування назви професії «Експерт-поліграфолог» у сфері проведення досліджень із застосуванням поліграфа були ініційовані зміни до національного класифікатора професій.

Так, Міністерством економіки України 25 жовтня 2021 року було видано наказ № 810-21 «Про затвердження Зміни №10 до Національного класифікатора ДК 003:2010», яким внесено зміни до Національного класифікатора України ДК 003:2010 «Класифікатор професій», а саме: уведено нову професійну назву роботи (посади) «Поліграфолог» (код 2490, підклас 2490 «Поліграфолог», професійне угруповання «Професіонали, що не входять в інші класифікаційні групи» розділу 2 «Професіонали») та скасовано застарілу і невірну професійну назву роботи (посади) «Експерт-поліграфолог» (код 2144.2, підклас «Професіонали в галузі електроніки та телекомунікацій», професійне угруповання «Інженери в галузі електроніки та телекомунікацій» розділу 2 «Професіонали»).

Вищенаведена зміна ґрунтується на тому, що проведення досліджень із застосуванням поліграфа не відноситься до галузі наук електроніки та телекомунікації, а є окремою галуззю знань, що підтверджується сучасними міжнародними інформаційними даними.

До нової професії «Поліграфолог» також була затверджена кваліфікаційна характеристика професії «Поліграфолог» (наказ ГО від 07.12.2020), що набула чинності з дати затвердження Зміни № 10 до Класифікатора професій (25.10.2021).

Відповідно до Порядку розроблення та затвердження кваліфікаційних характеристик, затвердженого наказом Мінсоцполітики від 31.05.2017 № 918, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України від 23.06.2017 за № 784/30652, кваліфікаційна характеристика «Поліграфолог» погоджена з Мінекономіки (аркуш погодження листом Мінекономіки від 05.03.2021 за № 4703-03/14470-07).

Відповідні зміни у назві професії та визначення кваліфікаційних вимог до неї (кваліфікаційна характеристика) є сучасним кроком до приведення у відповідність переліку професійних назв в Україні згідно з нормативами міжнародних стандартів в цій сфері.

Листопад 2021

13 листопада 2021 р. на базі Міжрегіональної Академії управління персоналом відбувся семінар «Сучасні теоретичні та практичні аспекти проведення поліграфологічних досліджень» за організаційної підтримки віце-президента компанії «Axciton Systems, inc» Оксани Стівенсон та офіційного представника компанії «Axciton» в Україні Віталія Шаповалова. Лектор заходу – директор Головного центру оцінки достовірності інформації Дональд Крепол (Donald J.Krapohl). Переклад – Мирослава Березовська.

У семінарі прийняли участь члени ГО «Колегія поліграфологів України», поліграфологи з різних силових структур та приватні поліграфологи.

На фото Дональд Крепол та Мирослава Березовська

Основною темою семінару став сучасний науковий погляд щодо показників електродермальної активності (ЕДА) у поліграфологічних дослідженнях:

  • аналіз затримки електродермальної реакції (ЕДР),
  • застосування комп’ютерних фільтрів та їх вплив на обчислення,
  • докази різниці в ЕДР, яка підлягає оцінюванню, між амплітудами релевантного запитання і запитання порівняння.

Окрім цього слухачі семінару отримали практичні рекомендації і поради щодо аналізу ЕДА для використання у професійній діяльності, а також мали змогу попрактикуватися разом із лектором у обчисленні поліграм з урахуванням отриманих знань.

Лекція Дональда Крепола

Друга частина семінару була присвячена темі тестових запитань, зокрема основним принципам їх побудови та подання, з урахуванням сучасних тенденцій теорії психології. Лектор звернув увагу слухачів на ролі, які повинні виконувати різні типи запитань у дослідженні, пояснив, чому є непродуктивною дискусія щодо переваг запитань керованого чи ймовірного обману, розглянув поняття «доброї» та «поганої» значимості запитань.

Після закінчення змістовної лекції учасники мали змогу задати запитання лектору щодо зазначених вище тем, а також перевірити рівень засвоєння отриманих знань, відповівши на контрольні запитання, підготовлені Дональдом Креполом у вигляді короткого тесту.

На фото Дмитро Зубовський, Ганна Козорог, Ігор Усіков та Юрій Дмитренко

Як зазначили учасники семінару, зміст заходу та робота лектора з донесення матеріалу була на високому професійному рівні. Організатори сподіваються, що цей освітній захід буде корисним українським поліграфологам-практикам та дозволить поглибити знання щодо специфічних аспектів поліграфологічної методології.

В період з 17 по 30 листопада на базі Інституту післядипломної освіти Національної академії внутрішніх справ відбулися курси підвищення кваліфікації поліграфологів Держприкордонслужби. Курси організовані в рамках виконання Плану заходів з досягнення Цілей партнерства Україна – НАТО протягом 2021-2025 років.

Лекція Олександра Алєксєєва

Навчання проводив науково-педагогічний склад Національної академії внутрішніх справ. Під час підвищення кваліфікації поліграфологів особлива увага приділялась питанням дотримання прав людини, професійної етики, психології, фізіології, а також окремим кримінальним та адміністративним правопорушенням. Крім того, учасників навчання ознайомлювали з міжнародним та вітчизняним досвідом нормативно-правового забезпечення діяльності із застосування поліграфа.

Також в рамках курсів лекції читали члени Колегії з викладацьким та практичним досвідом: голова Колегії Андрій Лисенко, члени Колегії та співробітники НАВС Олександр Мотлях, Дмитро Куценко, члени Координаційної ради Олександр Алєксєєв та Віталій Шаповалов.

Загальне фото учасників навчання з лектором Андрієм Лисенко

Наразі підвищення кваліфікації поліграфологів з питань проведення психофізіологічних досліджень із застосуванням поліграфа насьогодні є особливо актуальним. Відповідно до міжнародних стандартів поліграфологи повинні підвищувати професійну майстерність, оскільки в своїй діяльності вони стикаються з низкою питань, вирішення яких потребує високопрофесійної підготовки та новітніх знань.

Загальне фото учасників навчання з лектором Віталієм Шаповаловим

Логічним завершенням навчання був комплексний іспит, який офіцери-прикордонники успішно склали та отримали свідоцтва державного зразка, що підтверджує професійність поліграфологів відомства.

Грудень 2021

У грудні бібліотека Колегії поліграфологів поповнилась новим віданням – довідковий матеріал «Валідні системи оцінювання для форматів тестів із запитаннями порівняння». Матеріал підготували члени Колегії Діана Алєксєєва-Процюк та Сергій Гичка. Рецензенти Віталій Шаповалов та Максим Кузьмено.

В довідковому матеріалі докладно представлені три основні валідні системи оцінювання для форматів тестів із запитаннями порівняння: Емпірична система оцінювання — мультиноміальна (ESS-M), 7-позиційна числова система оцінювання (Federal) та 7-позиційна числова система оцінювання (Utah), а також спрощені мультиноміальні та довідкові таблиці до них відповідно.

Редакція Колегії сподівається, що даний матеріал допоможе поліграфологам України, які застосовують у своїй практиці валідні методики, розібратися в нюансах різних систем оцінювання та обрати для себе найбільш зручну.

Протягом 2021 року, на базі «Учбового центру» лабораторії психофізіологічних досліджень» Департаменту оперативно-технічних заходів Національної поліції України було випущено декілька груп з підготовки поліграфологів, в яких взяли участь працівники МВС України та Національної поліції України. Основними інструкторами даного курсу були досвідчені поліграфологи Тарас Соколовський та член Колегії Олександр Кротенков.

Фото екзамену з літнього курсу

Член Колегії Віталій Шаповалов був залучений в якості зовнішнього експерта з метою соціального контролю та взяв безпосередню участь у прийнятті екзаменів у поліграфологів.

Як зазначив Віталій Шаповалов, працівники МВС та Національної поліції України, що пройшли курси підготовки поліграфологів, продемонстрували в ході екзамену високий рівень знань методології та практичних навичок проведення досліджень із застосуванням поліграфа.

На фото учасники літнього курсів, інструктор Тарас Соколовський, перший заступник голови Національної поліції Михайло Кузнєцов та керівник Департаменту стратегічних розслідувань Нацполіції Валентин Копаєв

Підсумки року 2021

За результатами проведеного голосування членами ГО «Колегія поліграфологів України» сформовано новий склад керівних органів організації на 2022-2024 рр.

ГОЛОВА КОЛЕГІЇ
Лисенко Андрій Борисович

КООРДИНАЦІЙНА РАДА
Алєксєєв Олександр Олександрович
Алєксєєва-Процюк Діана Олександрівна
Гончарова Олеся Володимирівна
Зубовський Дмитро Сергійович
Кузьменко Максим Дмитрович
Мотлях Олександр Іванович
Шаповалов Віталій Олександрович

Прес-служба Колегії бажає всім міцного здоров’я, нових професійних надбань та гарних Новорічних свят!

Огляд підготували Олеся Гончарова та Олександр Алєксєєв