Головна / Громадська діяльність Колегії за 2019 р.

Громадська діяльність Колегії за 2019 р.

Січень 2019

28 січня в рамках популяризації сучасних знань у галузі досліджень із застосуванням апаратної психофізіологічної методики — поліграфа, відбувся відкритий навчальний вебінар президента Міжнародного співтовариства поліграфологів (скор. — ISOPE) Натана Гордона на тему «Сучасні системи обрахунку поліграм» (Scoring system). Учасниками заходу стали фахівці-поліграфологи з різних країн світу, в тому числі члени Колегії поліграфологів України.

29 січня представник Колегії, кандидат психологічних наук, доцент Олег Назаров провів одноденний тренінг в Національній школі суддів України для працівників апаратів судів на тему: «Поліграф і психологічна діагностика. Сучасні методи оцінки достовірності повідомленої інформації».

Лектор: Олег Назаров

Учасники тренінгу мали можливість побачити поліграф у дії, протестувати його можливості на собі та отримати коментарі за результатами проведеного тестування, а також ознайомитися з професійними засадами психологічної діагностики в суддівській сфері. В ході заходу також розглядалися особливості психофізіологічного дослідження із застосуванням поліграфа, нормативні засаді його використання, наукові дослідження, що підтверджують його ефективність, та вимоги, що ставляться як до самого приладу, так і до фахівця-поліграфолога.

Лютий 2019

16 лютого відбулася чергова тематична зустріч поліграфологів, в ході якої обговорювалися наступні теми:

1. «Оцінка запитань порівняння в рамках аналітичної теорії поліграфологічних досліджень», спікер Дмитро Зубовській, співавтор доповіді Олеся Гончарова.

2. «Практичне значення двухетапного правила (правил Сентера) для прийняття рішення під час застосування різних систем бального оцінювання тестів форматів ZCT з трьома релевантними запитаннями», спікер Віталій Шаповалов, співавтор доповіді Діана Алєксєєва-Процюк.

Завдяки Дмитру Зубовському, групі вдалося попрацювати з реальними поліграммами в контексті заявленої теми.

Доповідь Дмитра Зубовського

А також, разом з Віталієм Шаповаловим, на прикладах закріпити інформацію щодо застосування правила Сентера.

Доповідь Віталія Шаповалова

Загальне фото учасників тематичної зустрічі поліграфологів

Організатори вдячні учасникам за активну участь в обговоренні професійних питань.

Одним з напрямків діяльності членів Колегії є також і просвітницька робота серед молодих людей, що знаходяться на початку свого професійного шляху та потребують спеціальних знань у галузях, споріднених з їх основною діяльністю, зокрема поліграфології.

Так, 27 лютого наші колеги — директор ТОВ «Кадрова Безпека», співзасновник та член Координаційної Ради Колегії Олег Рибальченко та керівник проекту ТОВ «Кадрова Безпека», член Колегії Євген Красюк провели ознайомчий семінар з курсантами Донецького юридичного інституту МВС України на тему застосування поліграфа в криміналістиці. Основний меседж заходу: «поліграф — це прилад, який допомагає фахівцю-поліграфологу досліджувати питання і приймати рішення. Для того, хто говорить правду — це детектор правди, хто приходить повідомляти неправду або приховувати інформацію — це детектор брехні».

Доповідачі розглянули як методичні аспекти застосування різних методик, так і реальні практичні приклади з власного досвіду. Також колеги торкнулися теми особливостей підготовки спеціалістів до тестування та проведення якісної передтестової бесіди. Аудиторія активно співпрацювала з лекторами, висловлюючи та обговорюючи різні думки і запитання.

Загальне фото учасників заходу

Березень 2019

Наступною цікавою подією у професійному житті поліграфологів стали курси підвищення кваліфікації з питань проведення психофізіологічних досліджень із застосуванням поліграфа, які проходили на базі інституту підготовки керівних кадрів та підвищення кваліфікації Національної академії внутрішніх справ в період з 11 по 22 березня.

До складу викладачів курсів увійшли також члени Колегії: Ігор Усіков, Віталій Шаповалов та Олександр Алєксєєв.

Лекція Ігоря Усікова

В ході 10-денної роботи були опрацьовані наступні теми:
– нормативно-правове забезпечення діяльності поліграфолога: міжнародний та вітчизняний досвід;
– світова історіографія поліграфологічних досліджень. Розвиток методології поліграфологічних досліджень;
– технологія проведення передтестової бесіди під час поліграфологічного дослідження;
– огляд тестів: Тест піку напруженості (Known Solution Peak of Tension Test KSPOT), Тест пошуку піку напруженості (Searching Peak of Tension Test — SPOT), Тести встановлення прихованої інформації (Concealed Information Test — CIТ);
– технологія проведення поліграфологічного дослідження при прийомі на роботу (скринінгові формати тестів). Робота з форматами тестів AFMGQT, DLST, Relevant-Irrelevant Test;
– огляд діагностичних (однотемних) форматів тестів із запитаннями порівняння: Utah ZCT, Federal ZCT, Federal You-Phase Technique, TES, Utah MGQT;
– огляд рекомендованих систем бального оцінювання (ESS-M, 7-position, 7-position Utah, Lykken Scoring);
– протидія поліграфу і шляхи її нейтралізації.

По завершенню освітнього процесу слухачі продемонстрували набуті за час навчання знання, склавши комплексний підсумковий іспит, і отримали свідоцтва державного зразка про підвищення кваліфікації.

Загальне фото учасників курсу підвищення кваліфікації

В урочистих підсумкових заходах взяли участь перший проректор, полковник поліції Станіслав Гусарєв та директор інституту підготовки керівних кадрів і підвищення кваліфікації, полковник поліції Лариса Удалова.
Травень 2019

За запрошенням Президента Міжнародного Інституту Прикладної Психології і гуманітарних наук Ігоря Вітале (Igor Vitale), Віталій Шаповалов взяв участь у міжнародному конгресі з кримінальної психології, який проходив 04–05 травня в м. Мілані (Італія). Тема конгресу була присвячена проблемам протидії сексуальному насильству та були представлені наступні теми лекцій: «Аналіз випадків сексуальних злочинів», «Інтерв’ю та допит у справах із сексуальним насильством», «Попередження домашнього насильства», «Психопатологія серійних вбивць» та ін. У конгресі в якості лекторів взяли участь експерти з кримінальної психології з Італії (Роберта Бруззоне, Ігор Вітале), Румунії (Леліана Валентина Парвулеску), України (Віталій Шаповалов) та ін. Віталій в ході своєї лекції навів приклад психологічного аналізу показань дванадцятирічної дівчини, яка за версією слідства перенесласексуальне насильство.

20 травня ще одна група слухачів-поліграфологів розпочала навчання в рамках курсу підвищення кваліфікації з питань проведення психофізіологічних досліджень із застосуванням поліграфа на базі інституту підготовки керівних кадрів та підвищення кваліфікації Національної академії внутрішніх справ. Організаторами навчального процесу виступили професор, член Координаційної Ради Колегії Олександр Мотлях, досвідчені працівники академії, наші колеги Діана Алєксєєва-Процюк та Дмитро Куценко. У якості викладачів спеціальних дисциплін курсу були запрошені також члени Колегії, спеціалісти-практики Дмитро Зубовський та Роман Черненко, які презентували слухачам власний науковий досвід та глибокі знання в галузі поліграфології.

Лекція Дмитра Зубовського

Лекція Романа Черненка

З 21 травня по 26 липня за підтримки посольства США в Україні та віцепрезидента компанії «Axciton Systems, Inc.» Оксани Стівенсон поліграфологи різних українських силових відомств (Національної гвардії України, Патрульної поліції України, Державної прикордонної служби України, НАБУ та ін.) проходили курс підвищення кваліфікації за повною програмою провідної школи підготовки поліграфологів — Американського Міжнародного Інституту Поліграфа та у відповідності до стандартів Американської Поліграфологічної Асоціації. Навчання відбувалося на базі Академії патрульної поліції, для участі в якому були відібрані спеціалісти-поліграфологи, що вже мають базову підготовку. Серед них представники Колегії: Ольга Хлівнюк, Сергій Гичка, Олександр Федчук, Тетяна Пакліна, Костянтин Пересада та ін. Також, в якості лектора навчальних модулів «Психологія досліджень на поліграфі» та «Правові засади використання поліграфа в Україні» у курсах взяла участь член Координаційної Ради Колегії Олеся Гончарова. Основною метою курсу було формування кадрового резерву тренерів-поліграфологів у правоохоронній сфері, де поліграф став невід’ємною складовою успішної професійної діяльності. Тренери курсу — всесвітньо відомий і шанований поліграфолог Чак Слапскі і досвідчений практик у галузі поліграфа Роберт Фредерік. Наприкінці навчання слухачі отримали сертифікати від Американського Міжнародного Інституту Поліграфа, що надають їм можливість проводити професійні тренінги для інших поліграфологів.

Загальне фото групи

25-26 травня члени Колегії взяли участь у навчально-методичному семінарі президента Міжнародного співтовариства поліграфологів Натана Гордона на тему: «Ефективні техніки інтерв’ю (допиту) і тестування на поліграфі у кадровій роботі і розкритті злочинів». В ході семінару були розглянуті сучасні підходи до технік інтерв’ю і допиту під час розкриття злочинів і в кадровій роботі та продемонстровано напрацьований досвід застосування Інтегрованої Техніки Зон Порівняння (IZCT) при тестуванні на поліграфі. Організаторами заходу виступили Міжнародне співтовариство поліграфологів (англ. — International Society of Polygraph Examiners), Київський міжнародний судово-експертний інститут психологічної експертизи і досліджень на поліграфі та Міжнародний класичний університет ім. Пилипа Орлика.

Загальне фото учасників семінару

Ще одним важливим внеском наших колег у розвиток вітчизняної науки стало започаткування учбового процесу студентів 2–4 курсів та магістрів за напрямом підготовки 081 «Право» п’яти навчальних дисциплін з детекції брехні, встановлення достовірності інформації, що повідомляється, в юридичній діяльності, з урахуванням міжнародних стандартів та тенденцій у даній сфері знань. Навчання проводиться на базі Київського інституту інтелектуальної власності та права Національного університету «Одеська юридична психологія», організаторами і викладачами якого є кандидат психологічних наук, доцент, член Міжнародного співтовариства поліграфологів, Координаційної ради ГО «Колегія поліграфологів України» Олег Назаров та керівник поліграфологічної служби ПАТ КБ «ПриватБанк», директор Комітету з освіти та представник в Україні Міжнародної асоціації професійних поліграфологів, член Колегії Андрій Лисенко.

Липень 2019

Результатом плідної співпраці між кафедрою психології та соціології Східноукраїнського національного університету імені Володимира Даля (завідувач кафедри — професор Юлія Бохонкова) та ГО «Колегія поліграфологів України» (голова — Віталій Шаповалов) стало укладання у м. Києві договору про співробітництво. За умовами договору отримано згоду про співробітництво в галузі підготовки здобувачів вищої освіти за спеціальністю «Психологія» (в умовах реалізації освітньої програми), взаємний обмін досвідом з метою закріплення теоретичних знань та їх практичного застосування майбутніми психологами. Також отримана домовленість про спільну організацію наукових і науково-практичних конференцій, симпозіумів, навчальних та наукових семінарів та інших заходів.

На фото Юлія Бохонкова та Віталій Шаповалов

Серпень 2019

2 серпня вперше за часів існування Колегії відбулася презентація нової професійної літератури для поліграфологів, під час якої учасники мали змогу детально ознайомитися зі змістом щойно опублікованих методичних рекомендацій:
– «Особливості проведення передтестової бесіди в дослідженнях із застосуванням поліграфа»;
– «Технологія застосування тестових форматів Utah CQT в поліграфологічних дослідженнях».

Автори наукових публікацій, Віталій Шаповалов та Діана Алєксєєва-Процюк, зробили важливий крок у напрямку зростання ваги та практичної цінності вітчизняної наукової літератури, що одностайно є запорукою розвитку і становлення галузі поліграфології як фундаментальної науки.

Наприкінці зустрічі відбувся розіграш декількох примірників публікацій серед учасників. За рішенням організаторів, кошти з продажу літератури були скеровані на подальшу роботу з публікаціями та розвиток Колегії поліграфологів України.

Виступ Віталія Шаповалова

Кінець літа ознаменувався ще однією визначною подією у професійному житті українських поліграфологів, зокрема членів Колегії. За підтримки відділу правоохоронних питань посольства США, делегація з України у складі п’яти представників різних правоохоронних структур завітала до Америки в якості учасників щорічної 54-ї конференції Американської Поліграфологічної Асоціації. Протягом тижня 800 учасників конференції з 61 країни світу мали змогу відвідати лекції світових лідерів поліграфологічної галузі. Серед спікерів цьогорічної конференції — вже добре відомі нашому співтовариству Д. Раскін, М. Хендлер, П. Шоу, Д. Крапол, С. Данкен та ін. У своїх виступах лектори поділилися з учасниками науковим досвідом, який українські поліграфологи надалі впроваджуватимуть у своїй професійній діяльності.

На фото делегація з України, віцепрезидент компанії «Axciton Systems, Inc.» Оксана Стівенсон, інструктори-поліграфологи Чак Слапскі та Роберт Фредерік

Вересень 2019

21 вересня у приміщенні лабораторії психофізіологічних досліджень Національної Академії внутрішніх справ відбулася презентація професійного видання «Компоненти формування питань порівняння. Збірник спеціальних питань» від авторського тандему у особі директора компанії «Східноєвропейський центр кадрової безпеки», члена Координаційної Ради, співзасновника Колегії Ігоря Усікова та досвідченого поліграфолога-практика Романа Черненка.

Лекція Ігоря Усікова та Романа Черненка

В рамках презентації організаторами також був проведений мінісемінар на тему: «Вдосконалення використання питань порівняння в методиках поліграфологічних тестувань», під час якого учасники мали змогу ознайомитись з теоретичним та практичним розділами презентованої авторами книги, обговорити реальні випадки використання запитань порівняння, а також маршрутних карт при проведенні кадрових перевірок, обмінятися думками і власним досвідом застосування різних типів запитань порівняння. Захід проводився виключно для поліграфологів, що у своїй діяльності керуються міжнародними стандартами поліграфологічної практики.

Жовтень 2019

19 жовтня за ініціативи ГО «Об’єднання поліграфологів силових відомств України» спільно з Міністерством внутрішніх справ України, за підтримки компаній «International security advisors LCC», «Axciton systems INC» та ГО «Колегія поліграфологів України» відбулася міжнародна науково-практична конференція «Застосування поліграфа у правоохоронній діяльності: сучасний стан, міжнародний досвід і шляхи вдосконалення». Захід відбувся на базі Національної академії внутрішніх справ, до участі в якому долучилися фахівці із США, Італійської Республіки, Азербайджанської Республіки, Республіки Білорусь, а також понад 100 поліграфологів із силових відомств України, приватні спеціалісти та науковці закладів вищої освіти МВС України. Метою заходу було обговорення актуальних питань впровадження сучасних розробок у сфері поліграфології, використання поліграфа правоохоронними та іншими державними органами, залучення новітніх технологій у діяльність Центру поліграфологічних досліджень НАВС.

З вітальним словом до присутніх звернулися ректор академії Володимир Чернєй, проректор Сергій Чернявський, голова ГО «Об’єднання поліграфологів силових відомств України» Регіна Яремчук, начальник відділу психологічного забезпечення Департаменту персоналу, організації освітньої та наукової діяльності МВС України Ніна Лигун, завідувач наукової лабораторії з проблем психологічного забезпечення та психофізіологічних досліджень Олександр Мотлях, власник компанії International Security Advisors LCC, співвласник та віце-президент компанії Axciton Systems, Inc. (США) Оксана Стівенсон, голова ГО «Колегія поліграфологів України», головний редактор журналу «Оцінка достовірності: наукові дослідження та практика» Віталій Шаповалов, судовий психолог-поліграфолог, старший експерт Відділу судової експертизи при Міністерстві юстиції Наіля Гасимова (Азербайджанська Республіка) та голова ГО «Поліграфолог» Володимир Князєв (Республіка Білорусь).

Виступ Сергія Чернявського

В науковому заході взяв участь відомий американський науковець Марк Хендлер, який входить до складу ради Американської Поліграфологічної Асоціації і є головним редактором журналу «Поліграф і Судова оцінка достовірності: журнал науки і польової практики». Він ознайомив присутніх із результатами нещодавно проведеного американськими дослідниками мета-аналізу сучасних поліграфологічних методик, що переконливо доводить ефективність досліджень із застосуванням поліграфа.

Доповідь Марка Хендлера

Партнер і технічний консультативний радник компанії Converus, Inc. (США) Дерріл Булленс підготував доповідь «EyeDetect і його утиліта для скринінгу: тестування однієї та одночасно декількох проблем».
EyeDetect було представлено як найсучасніший детектор брехні, перевагами якого є: точність 86–90 %, неінвазивність, автоматизованість, масштабність, швидкість та коротка тривалість навчання.

Доповідь Дерріла Булленса

Цікавим був виступ фахівця в галузі поведінкового аналізу Ігоря Віталє (Італійська Республіка) щодо методики виявлення обману на підставі невербальної комунікації «Facial action coding system». На думку фахівця цей метод дає змогу отримувати додаткову інформацію завдяки розумінню мови тіла в контексті розпізнавання брехні, зокрема під час досудового розслідування правопорушень.

Лекція Ігоря Віталє, переклад Юлія Пилипець

Володимир Князєв поділився власним досвідом використання комбінованого стим-тесту під час проведення досліджень з використанням поліграфа та визначив переваги цього методу.

Ґрунтовний аналіз технології проведення скринінгового поліграфологічного дослідження з дотриманням правила послідовного подолання бар’єрів представив слухачам Віталій Шаповалов.

Професор кафедри криміналістики Національного університету «Одеська юридична академія» Олеся Ващук презентувала доповідь «Фейсбук: онлайн-портрет особистості. Можливості». Вона розповіла про можливості Фейсбуку як додаткового джерела інформації для розробки онлайн-портрета особистості.

Заступник голови ГО «Об’єднання поліграфологів силових відомств України» Максим Клименко окреслив коло питань у професійній діяльності поліграфологів силових відомств, які потребують вирішення: введення системи наставництва, ініціювання створення окремих відділів (секторів), що займатимуться проведенням досліджень із застосуванням поліграфа, здійснення професійної оцінки результатів діяльності поліграфологів та забезпечення їх захищеності.

Олександр Мотлях у своєму виступі зазначив, що в складі наукової лабораторії нещодавно було створено Центр поліграфологічних досліджень, в якому впроваджено сучасні поліграфологічні та профайлінгові технології. Також він презентував присутнім підготовлений фахівцями Академії методичний посібник «Застосування комп’ютерних поліграфів при професійному кадровому відборі до правоохоронних органів» (2019 рік). На завершення конференції всім учасникам були вручені сертифікати.

Загальне фото учасників конференції

20–22 жовтня за підтримки посольства США у Києві відбувся практичний семінар для поліграфологів «Науково-обґрунтовані техніки поліграфологічних досліджень та приклади їх застосування в розкритті злочинів».

Організатором заходу виступила Оксана Стівенсон. До організації семінару також долучились професійні громадські організації України «Колегія поліграфологів України» та «Об’єднання поліграфологів силових відомств України». Лекторами заходу були неперевершений Марк Хендлер та авторитетний та висококваліфікований Майкл К. де ла Пенья.

Учасники семінару отримали поглиблені знання щодо науково-обґрунтованих підходів в поліграфології, які мають велике значення для проведення поліграфологічних досліджень під час розслідувань та судових експертиз із застосуванням поліграфа, результати яких повинні представлятись в суді, а також про інноваційні підходи щодо підвищення точності в скринінгових дослідженнях.

Марк Хендлер у своїй лекції пояснював слухачам аналітичну теорію поліграфа та вчив обґрунтовувати висновки за допомогою математичних основ, що значно підсилює розуміння отриманого результату та робить його більш зрозумілим для людей, які є ініціаторами дослідження, коли поліграфолог може представити ймовірнісні висновки в якості шансів або відсотків.

Лекція Марка Хендлера

Майкл де ла Пенья, агент ФБР з тридцятирічним досвідом, є майстром допиту та отримання зізнань за допомогою методів допиту, які він застосовує після проведення поліграфологічного дослідження, представив два випадки розкриття тяжких злочину з власної практики, під час чого послідовно, ґрунтовно та відверто поділився своїм досвідом, коментуючи як тактично вдалі та професійні, на його думку, дії, так і звертаючи увагу на помилки, яких може припуститися поліграфолог і які могли б зашкодити розслідуванню, пропонуючи при цьому альтернативні варіанти дій в таких ситуаціях.

Лекція Майкла де ла Пенья

Під час семінару висвітлювалися основні наукові підходи для зменшення невизначених рішень, основними із яких є застосування двоетапного правила прийняття рішення (правила Сентера) та метод послідовних бар’єрів під час скринінгу.

Загальне фото учасників семінару

Учасники також мали змогу почути думки провідних експертів галузі щодо таких питань, як: технологія обговорення запитань порівняння та принципи їх дієвості, юридичні аспекти підписання інформованої згоди та роз’яснення основних прав досліджуваній особі, правові та організаційні вимоги до проведення поліграфологічного дослідження і допиту, дотримання професійної етики та перевірка доброчесності поліграфолога та ін., які застосовуються в правоохоронній діяльності США.

Грудень 2019

Наприкінці 2019 року традиційно відбувся щорічний семінар Колегії поліграфологів України. Протягом 7-8 грудня дійсні члени, а також поважні гості, мали змогу зустрітися та засвідчити спільні результати минулорічної роботи організації, її динамічний розвиток, що, вочевидь, приваблює та залучає молодих фахівців та однодумців, надихає вітчизняних науковців до професійних публікацій та нових ідей.

Впродовж першого дня роботи учасники семінару мали змогу заслухати змістовні та потрібні практикам доповіді.


Ігор Усіков. Тема лекції: «Деякі аспекти обговорення тестових запитань»

Андрій Лисенко. Тема лекції: «Стандарти та політика застосування поліграфа на прикладі однієї міжнародної компанії. Контроль якості в поліграфологічних дослідженнях»

Максим Кузьменко. Тема лекції: «Теоретико-прикладні аспекти контрпротидії у психофізіологічних дослідженнях із застосуванням поліграфа»

Дмитро Зубовський. Тема лекції: «Основні поняття та принципи федеральної системи оцінювання»

Дерріл Стреттон Булленс, переклад Лігія Бауер. Тема лекції: «EyeDetect – огляд технології»

Олег Назаров. Тема лекції: «Наслідки не використання поліграфологічних крісел і професійних стандартів під час досліджень із застосуванням поліграфа в Україні».

Віталій Шаповалов. Тема лекції: «Аналіз підтвердженого випадку з практики. Обрахунок поліграм».

На фото Вікторія Александренко та Ірина Чернега

На фото Олег Рибальченко, Регіна Яремчук, Олександр Алєксєєв, Оксана Вашедська, Діана Алєксєєва-Процюк, Олеся Гончарова, Віталій Шаповалов та Ольга Хлівнюк

Другий день роботи семінару був присвячений організаційним питанням, обговоренню актуальних проблем та планів на майбутнє. Важливо зауважити, що саме у цьому році Колегія підтвердила свій принциповий шлях до виборності менеджменту організації й шляхом демократичного голосування було обрано голову Колегії та членів Координаційної Ради.

Загальне фото учасників семінару

Ще однією важливою рисою таких заходів є невимушена, дружня атмосфера колективу, що дозволяє його членам підтримувати тісний зв’язок, обмінюватися думками та досвідом, відчувати підтримку та єдність поглядів щодо подальшого розвитку професії поліграфолога в Україні в цілому, та нашої професійної організації зокрема.

Огляд підготувала прес-секретар Колегії Олеся Гончарова