Головна / Бен-Шахар Гершон (Gershon Ben-Shakhar; 1942)

Бен-Шахар Гершон (Gershon Ben-Shakhar; 1942)

Зубовський Д. Бен-Шахар Гершон (Gershon Ben-Shakhar; 1942) // Оцінка достовірності: наукові дослідження та практика : журнал / ГО «Колегія поліграфологів України» ; ред. колегія: В. О. Шаповалов (гол. ред.) [та ін.]. – К. : ГО «Колегія поліграфологів України», 2018. – Вип. 1. С 274-275.

 

Бен-Шахар Гершон (Gershon Ben-Shakhar; 1942)

Видатний ізраїльський дослідник у сфері оцінки достовірності інформації. Народився 25 травня 1942 року в Єрусалимі. Після проходження служби в армії вивчав психологію та статистику в Єврейському університеті, де у 1966 році отримав ступінь бакалавра з психології та статистики, а у 1970 році – ступінь магістра психології. У цьому ж навчальному закладі у 1975 році Г. Бен-Шахар захистив дисертаційну роботу та отримав ступінь доктора філософії в галузі психології (Ph.D.)

У період 1976–1981 рр. обіймав посаду викладача кафедри психології Єврейського університету (м. Єрусалим); з 1982 по 1987 рр. – посаду старшого викладача. У 1987 році отримав звання доцента кафедри психології Єврейського університету, а  у  1991 році став професором цієї кафедри. У період 1992–1995 рр. обіймав посаду декана факультету соціальних наук, Єврейського університету, а у 1995–1998 рр. – проректора. З 2003 року  (і по теперішній час) обіймає посаду президента Відкритого університету Ізраїлю.

Основним напрямком наукових інтересів Г. Бен-Шахара є загальна та прикладна психофізіологія. Найбільш визначні емпіричні дослідження вченого у сфері загальної психофізіології присвячені вивченню закономірностей орієнтувального рефлексу та прояву процесу звикання.

У сфері прикладної психофізіології (оцінки достовірності інформації) вчений активно займається науковим обґрунтування правил проведення та застосування «Тесту на приховану інформацію» («Тест знань винного»). Зокрема, у 2004 році Г. Бен-Шахаром було підготовлено та опубліковано перший мета-аналітичний огляд  емпіричних досліджень з перевірки валідності «Тесту на приховану інформацію». В огляді були представлені результати 80 лабораторних експериментів. Окрім цього, у 1977 році вченим було сформульовано дихотомізаційну теорію, що є однією із найбільш відомих спроб теоретичного пояснення психофізіологічних основ процесу дослідження з використанням поліграфа. Гершон Бен-Шахар є одним із найбільш відомих критиків методики запитань порівняння.

На сьогоднішній день Г. Бен-Шахар є співавтором наступних книг з оцінки достовірності інформації: «Theories and applications in the detection of deception: A psychophysiological and international perspective» [Теорії та прикладні аспекти виявлення обману: психофізіологічна та міжнародна перспектива]; «Memory detection: Theory and application of the Concealed Information Test» [Детекція пам’яті: Теорія та прикладні аспекти тесту на приховану інформацію]. Найвідомішими статтями вченого є: «The validity of psychophysiological detection of information with the Guilty Knowledge Test: A meta-analytic review» [Валідність психофізіологічного виявлення інформації за допомогою тесту на знання винного: мета-аналітичний огляд]; «Psychophysiological detection through the guilty knowledge technique: Effect of mental countermeasures» [Психофізіологічна детекція за допомогою тесту на знання винного: вплив ментальної протидії ].