Роз’яснення щодо відповідності поліграфів ДСТУ 8692:2016 «Поліграфи. Технічні умови»
В зв’язку з тим, що постійно продовжується розповсюдження неправдивої інформації щодо відповідності поліграфів ДСТУ 8692:2016 «Поліграфи. Технічні умови» надаємо наступні роз’яснення:
1. Національні стандарти застосовуються на добровільній основі, крім випадків, якщо обов’язковість їх застосування встановлена нормативно-правовими актами (частина 2 статті 23 Закону України «Про стандартизацію»). Стандарт ДСТУ 8692:2016 «Поліграфи. Технічні умови» не є обов’язковим, окрім ДБР.
2. Згідно законодавства України, підтверджувати або спростовувати відповідність Державному стандарту (ДСТУ) можуть тільки спеціальні акредитовані установи, які займаються сертифікацією, оцінкою та підтвердженням відповідності продукції. Вказані установи на підставі звернення виробника, його представника, або користувача проводять випробування продукції згідно пунктів ДСТУ в своїх лабораторіях. За результатами випробувань акредитована установа видає «Сертифікат відповідності» конкретним пунктам того чи іншого стандарту, та надає протокол випробувань.
3. Будь-які заяви приватних осіб щодо невідповідності того чи іншого поліграфа ДСТУ 8692:2016 «Поліграфи. Технічні умови» є безпідставними, тому що обґрунтовані відповіді на це запитання надають акредитовані установи за визначеним регламентом. Метою подібних заяв може бути спроба дискредитації інших виробників поліграфів.
4. Якщо для покупця поліграфа є необхідним наявність «Сертифікату відповідності» ДСТУ 8692:2016 «Поліграфи. Технічні умови», то потрібно звертатися безпосередньо до виробника або його представників для отримання інформації щодо підтверджуючих документів. Але слід пам’ятати, що відповідність поліграфа стандарту не забезпечує його якості.
5. При бажанні, будь який виробник поліграфів, його представник, або користувач поліграфа, можуть звернутись в акредитовану установу зі своїм обладнанням та отримати «Сертифікат відповідності» ДСТУ 8692:2016 «Поліграфи. Технічні умови».
6. Також для усунення непорозумінь та маніпуляцій щодо відповідності стандарту повідомляємо, що згідно наказу від 10.11.2020 № 3919/5 міністра юстиції Д.Малюська, з Інструкції про особливості здійснення судово-експертної діяльності атестованими судовими експертами, що не працюють у державних спеціалізованих експертних установах, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 12.12.2011 № 3505/5, у додатку 1 «ОРІЄНТОВНИЙ ПЕРЕЛІК необхідного інструментального оснащення та спеціального обладнання», в колонці «Найменування оснащення та обладнання», графи «Психологічна», цифри та слова «2. Сертифікований в Україні комп’ютерний поліграф для проведення психофізіологічних досліджень: RUBICON-1, RUBICON-2» було виключено.