Головна / Громадська діяльність Колегії за 2018 р.

Громадська діяльність Колегії за 2018 р.

Січень 2018

18 січня 2018 року було отримано свідоцтво про реєстрацію журналу (наукового видання), засновником якого є ГО «Колегія поліграфологів України».

Шляхом голосування членами Координаційної ради, журнал отримав назву «Оцінка достовірності: наукові дослідження і практика», і як його попередні версії, буде видаватися за рахунок коштів Колегії. Детальніше про журнал.

Лютий 2018

15 лютого 2018 року на базі Національної академії внутрішніх справ, відбувся круглий стіл на тему «Актуальні питання впровадження міжнародних стандартів використання поліграфа в Україні». Співорганізаторами цього заходу виступили Національна академія внутрішніх справ, Міністерство внутрішніх справ України, Міністерство оборони України та Колегія поліграфологів України.

Головною метою зібрання стало обговорення науковцями та практиками в галузі поліграфології міжнародних стандартів ASTM, їх призначення, актуальності та можливості впровадження у вітчизняному науковому просторі та практиці. Також було запропоновано започаткувати цикл робочих зустрічей, присвячених обговоренню конкретних груп стандартів.

Загальне фото учасників круглого столу

Першою темою такого засідання стала міжнародна термінологія в галузі поліграфології та її адаптація в Україні. В роботі круглого столу прийняли учать поліграфологи практики та науковці із наступних організацій та відомств: Міністерство внутрішніх справ України, Національна поліція України, Департамент «КОРД», Київський науково-дослідний інститут судових експертиз Міністерства юстиції України, Український науково-дослідний і навчальний центр проблем стандартизації сертифікації та якості (ДП «УкрНДНЦ»), Служба безпеки України, Генеральна прокуратура України, Національне антикорупційне бюро України, Міністерство оборони України, Державна прикордонна служба України, Державна фіскальна служба України, Головне управління Національної гвардії України, Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України», ПАТ КБ «Приватбанк», Українське бюро психофізіологічних досліджень і безпеки, ООО «Кадрова безпека», ГО «Колегія поліграфологів України», Американська асоціація поліграфологів (APA), ГО «Об’єднання поліграфологів силових відомств України», ГО «Всеукраїнська асоціація поліграфологів», Національна академія внутрішніх справ, Національний університет оборони України імені Івана Черняховського, Київський національний університет імені Тараса Шевченка. Програму круглого столу можна завантажити за посиланням>>.

На початку роботи, з привітальним словом, до присутніх звернувся проректор НАВС, доктор юридичних наук, професор Сергій Чернявський, в якому зазначив актуальність вказаної теми, зокрема для правоохоронних структур, які займаються розслідуванням правопорушень, а також для навчального закладу як для підрозділу, що готуватиме кадри відповідної спеціалізації у сфері психофізіологічних досліджень. Проректор зауважив, що керівництво академії всіляко підтримує такі ініціативи та надаватиме можливу підтримку зі свого боку.

Виступ Сергія Чернявського

Також до учасників круглого столу звернувся голова Колегії Віталій Шаповалов. Він акцентував увагу на тому, що лише спільними зусиллями та шляхом тісної співпраці можливо і необхідно розпочати процес стандартизації професійної діяльності поліграфологів в Україні, що є головною умовою становлення, подальшого розвитку та досягнення відповідного міжнародного рівня.

Виступ Віталія Шаповалова

Модератором заходу виступив провідний науковий співробітник наукової лабораторії з проблем досудового розслідування НАВС, доктор юридичних наук, професор Олександр Мотлях. Він також звернувся до присутніх з більш детальним визначенням мети заходу, порядку його роботи та озвучив організаційні питання.

Виступ Олександра Мотляха

Із змістовними роз’ясненнями по темі «Що таке національні стандарти України і для чого вони потрібні?» виступила у своїй доповіді відповідальний секретар Технічного комітету зі стандартизації «Інформаційні технології» №20 Українського науково-дослідного і навчального центру проблем стандартизації, сертифікації та якості Станіслава Королько. Вона пояснила, за якими шляхами може відбуватися впровадження того чи іншого міжнародного стандарту в нашій країні згідно чинного законодавства і що саме необхідно для цього кроку.

Доклад Станіслави Королько

Про особливості впровадження міжнародних стандартів у галузі поліграфології в Україні та можливості взаємодії з технічним комітетом Е52 «Судова психофізіологія» ASTM щодо допомоги Україні в імплементації міжнародних вимог розповів учасникам круглого столу головний психолог Департаменту кадрового забезпечення Національної поліції України, кандидат психологічних наук, доцент Олег Назаров.

Доклад Олега Назарова

Існуючі проблемні питання прийняття міжнародних стандартів із судово-експертної діяльності окреслив у своєму виступі помічник директора Київського науково-дослідного інституту судових експертиз Міністерства юстиції України, судовий експерт Андрій Полтавський. Науковець поділився власним багаторічним досвідом у цій діяльності та надав доцільні рекомендації щодо подальших кроків на шляху до впровадження окреслених стандартів.

Доклад Андрія Полтавського

Керівник поліграфологічної служби ПАТ КБ «ПриватБанк», директор Комітету з освіти та представник в Україні асоціації професійних поліграфологів Андрій Лисенко, висловив власну думку щодо доцільності впровадження міжнародних поліграфологічних стандартів в Україні. Він навів приклади досвіду дотримання міжнародних стандартів штатними поліграфологами у ПАТ КБ «ПриватБанк».

Доклад Андрія Лисенко

Цікавими та ґрунтовними були доповіді наших колег з Науково-методичного центру кадрової політики Міністерства оборони України. Зокрема, про уніфікованість термінології ASTM та термінологічного довідника Американської асоціації поліграфологів розповів присутнім психолог і поліграфолог Дмитро Зубовський. На прикладі досвіду, визнаної в усьому світі, міжнародної організації, можна зрозуміти, що процес стандартизації є невід’ємною складовою життєдіяльності професійного співтовариства.

Доклад Дмитра Зубовського та Максима Кузьменко

Поняттю «Forensic psychophysiology» та його відповідності терміну «Судова психофізіологія» присвятив свій виступ старшій науковий співробітник, поліграфолог Максим Кузьменко. Він дуже ґрунтовно та аргументовано вказав на лінгвістичні складнощі, які виникають при перекладі деяких термінів.

Підбив підсумки круглого столу ректор НАВС, доктор юридичних наук, професор, генерал поліції другого рангу Володимир Чернєй і зазначив, що сьогоднішні доповіді сприятимуть жвавій науковій дискусії, а результати обговорення стануть підґрунтям для напрацювання конструктивних пропозицій на законодавчому та практичному рівнях.

На фото Володимир Чернєй. Підведення підсумків круглого столу.

В цілому, формат заходу та доповіді виступаючих дозволили учасникам зорієнтуватись в основній тематиці, висловити свої думки і пропозиції щодо прийняття міжнародних стандартів ASTM, які стосуються досліджень із застосуванням поліграфа в Україні. Організатори закликали усіх бажаючих до подальшої співпраці та активної участі в обговоренні зазначених питань.

Для того щоб отримати загальне уявлення про стандарти ASTM, які стосуються досліджень із застосуванням поліграфа, рекомендуємо ознайомитися із статтею Олега Назарова «Проблеми стандартизації в галузі інструментальної психофізіологічної детекції брехні в Україні».

Наприкінці лютого рішенням Координаційної ради в рамках суспільної діяльності Колегії було започатковано проведення циклу тематичних зустрічей поліграфологів. Метою цих зібрань є надання можливості полиграфологам практикам обговорювати у формі невеликих доповідей, диспутів різноманітні професійні теми, а також обмінюватися власним практичним досвідом. Це є своєрідною неформальною площиною для спілкування та колективної праці над вузькопрофесійними темами. Йдеться насамперед про обговорення актуальних методичних, практичних, юридичних, етичних питань, пов’язаних із застосуванням поліграфа, а також проведення аналізу випадків із практики (аналіз поліграм, відео, висновків спеціалістів, фактів протидії). Даний формат заходу не передбачає навчання або підвищення кваліфікації його учасників.

Перша така зустріч відбулася 24 лютого у приміщенні «Лабораторії Інформаційно Психологічних технологій Олександра Потеряхіна». Шляхом опитування колег щодо актуальності, була обрана тема «Питання порівняння: практика застосування».

Відкрив цей неформальний захід голова Колегії Віталій Шаповалов. Він озвучив присутнім його цілі і мотиви та закликав до активної взаємодії.

Модератором першої зустрічі виступила поліграфолог Олеся Гончарова, яка розпочала обговорення основної теми з короткого екскурсу в історію виникнення питань порівняння та їх еволюцію. А також озвучила власну думку щодо актуальності та важливості цієї теми.

Доповідь Олесі Гончарової

Далі мова йшла про існуючі типи питань порівняння. Колеги змогли поділитися досвідом: з якими саме питаннями більше доводиться працювати і чому, зауважили які складності виникають під час використання тих чи інших типів питань.

Про питання порівняння спрямованого обману та суть методу DLST детально та науково обґрунтовано розповів наш колега поліграфолог Дмитро Зубовський. Він навів цікаві приклади їх використання у власній роботі, зупинився на особливостях, перевагах та існуючих недоліках вказаного формату. Також спікер навів приклади використання «виключаючих» та «невиключаючих» питань порівняння.

Доповідь Дмитра Зубовського

Ще одним важливим аспектом загального обговорення став зміст питань порівняння та різні підходи до способу їх формулювання. Деякі дослідники вважають, що зміст ПП має відноситися до тієї ж категорії дій, що і перевірочні питання, а інші – навпаки, стверджують про доцільність використання більш менш стандартизованої та уніфікованої тематики ПП. Присутні також змогли поділитися власними поглядами з цього приводу.

Своїми практичними рекомендаціями та напрацюваннями щодо тактики введення і відпрацювання питань порівняння під час тестування поділився Віталій Шаповалов. Кожен спеціаліст, звісно, сам обирає найзручніший для нього спосіб. Хтось розпочинає обговорення контрольної тематики ще на стадії знайомства та передтестової бесіди, а інші класично відпрацьовують її вже безпосередньо перед початком тесту. Цікавим було почути різні думки колег стосовно цього питання.

Досвідчений поліграфолог та викладач Ігор Усіков продемонстрував присутнім слайди поліграм цікавого випадку власного розслідування та його результатів, з наведенням прикладів використання різних питань порівняння. Це викликало неабиякий інтерес аудиторії та хвилю цікавих практичних запитань до спікера.

Після закінчення офіційної частини зустрічі дискусії учасників не припинилися і продовжилися у більш неформальній обстановці за вечірнім чаюванням в комфортній зоні відпочинку.

Можна сміливо резюмувати, що заявлений формат заходу повністю виправдав свою доцільність. Це підтверджується численними позитивними відгуками його учасників та бажанням і надалі брати учать у подібних зібраннях. Заплановано, що наступні теми зустрічей і їх спікери будуть обиратися за допомогою ініціатив членів Колегії та проводитися один раз на 3 місяці.

Квітень 2018

13-15 квітня на базі Національної академії внутрішніх справ відбувся перший в Україні міжнародний науково-практичний семінар «Основи професійного профайлінгу». Організаторами заходу виступили віце-президент американської компанії «Axciton Systems Inc.» Оксана Стівенсон, офіційний представник компанії «Axciton» в Україні – «Українське бюро психофізіологічних досліджень та безпеки», та ГО «Колегія поліграфологів України».

Відкриття семінару ректором Національної академії внутрішніх справ

Володимиром Чернєєм

Потрібно зазначити, що поняття профайлінгу в нашому суспільстві досить нове і його наукове становлення тільки починає свій розвиток. Відсутність практики і відповідної літератури змушує фахівців різних напрямків дослідження психології особистості звертатися до досвіду наших зарубіжних колег. Відомо, що засновниками профайлінгу у світі є ізраїльтяни. Вже багато років спеціалісти з профілювання працюють у державних установах Ізраїлю, залучаються до розкриття злочинів та профілактики злочинності. Останні дані свідчать про високу ефективність та результативність цієї роботи. Отже, організатори заходу вирішили запросити саме представника ізраїльської школи профайлінгу з метою отримання інформації, що називається, «з перших вуст».

Лектор Дар Пелег – кандидат наук в галузі психології при Тель-Авівському університеті, експерт з профайлінгу та поведінкового аналізу. Довгий час працював в державному секторі слідчої психології відділу судової науки ізраїльської поліції, очолював Наукову лабораторію в Тель-Авіві по стратегії розслідувань особливо важливих справ, запрошувався як консультант профільного використання профайлінгу і поліграфа. В даний час власник приватної компанії «Psynalitics», що спеціалізується на послугах профайлінгу і приватної детективної діяльності.

На фото (праворуч) лектор Дар Пелег, (ліворуч) перекладач Аллан Левітов.

Впродовж трьоденної роботи булі розглянуті наступні теми:
– історія та різноманітні підходи до профілювання злочинців (індуктивний і дедуктивний методи);
– складові профайлінгу;
– що таке поведінкове профілювання та процес диференціації;
– місце профайлінгу у слідчий психології;
– класифікація злочинців та її застосування у профайлінзі;
– визначення основних характерних особливостей злочинців (поведінкові орієнтири);
– аналіз місця злочину;
– спосіб вчинення злочину та почерк злочинця;
– стратегії допиту;
– профайлінг у місцях масового скупчення людей;
– профайлінг у кадровому відборі;
– умови і труднощі у профайлінзі та інше.

Загальне фото учасників семінару

Цікаво відмітити, що відгуки аудиторії щодо отриманої інформації під час семінару розмежувалися від вкрай скептичних до відверто зацікавлених. Але одностайно: ніхто не залишився байдужим. Зрозуміло, що стати фахівцем в цій галузі за три дні лекцій неможливо і учасники мали змогу лише «доторкнутися» до поверхні знань, зрозуміти їх значення і актуальність в сьогоденні, а також окреслити напрями подальшого саморозвитку.

На фото (в центрі) лектор Дар Пелег, справа від нього перекладач Аллан Левітов, та організатори заходу Ігор Усіков, Оксана Стівенсон, Олеся Гончарова та Віталій Шаповалов.

Велика вдячність керівництву академії, зокрема ректору Володимиру Чернєю, проректору Сергію Чернявському, професору Олександру Мотляху та іншим працівникам академії за гостинність та проведення заходу на високому рівні. Окремі слова подяки висловлюємо нашому перекладачу, справжньому професіоналу своєї справи, Аллану Левітову.

Травень 2018

26 травня відбулася чергова тематична зустріч поліграфологів, організована Колегією, яка була присвячена темі скринінгу. У ній взяли участь 18 фахівців-практиків з різних державних і приватних організацій. На цей раз захід був виїзним, з відвідуванням історичного музею-пам’ятки української архітектури і побуту на Переяславщині.

За сприяння нашої колеги Світлани Кулічевської, учасники зустрічі мали змогу прогулятися по мальовничій території музею в супроводі досвідченого екскурсовода, помилуватися природним ландшафтом і ознайомитися з численними архітектурними пам’ятками різних періодів історії українського народу.

Після смачного обіду в прилеглому готельно-ресторанному комплексі «Любокрай» відбулося опрацювання заявленої теми зустрічі з обговоренням конкретних прикладів і цікавих випадків з практики скринінгових досліджень. Спікери зустрічі (Віталій Шаповалов Дмитро Зубовській, Олеся Гончарова, Ігор Усіков) у своїх месседжах озвучили основні цілі та вимоги до кадрових тестувань із застосуванням поліграфа, існуючі проблеми цього напрямку, головною з яких є відсутність єдиних стандартів підготовки, проведення та аналізу скринінгових тестувань.

Також колеги змогли поділитися досвідом використання різних форматів тестових методик, що застосовуються в скринінгу (RI, ART, AFMGQT, DLST і ін.) Дискусія торкнулася і теми етапів проведення кадрових перевірок з подальшим аналізом результатів і наданням висновків.

Червень 2018

15 червня 2018 року на базі Технічного комітету 20 «Інформаційні технології» під головуванням голови підкомітету ПК 37 ТК 20, д.тех.н. Романова В. відбувся круглий стіл щодо внесення змін до ДСТУ 8692:2016 «Поліграфи. Технічні умови». Захід проводився на базі Міжнародного науково-навчального центру інформаційних технологій та систем НАН та МОН України.

Інформаційна довідка. В 2016 році наказом Державного підприємства «Український науково-дослідний і навчальний центр проблем стандартизації, сертифікації та якості» № 378 від 15.11.2016, яке в Україні виконує функцію Національного органу зі стандартизації було вперше прийнято та затверджено національний стандарт України ДСТУ 8692:2016 «Поліграфи. Технічні умови». Відповідальним Технічним комітетом який ініціював прийняття вказаного стандарту виступив Технічний комітет стандартизації «Інформаційні технології» ТК 20. Замовником розроблення проекту стандарту виступили громадська організація «Всеукраїнська асоціація поліграфологів» в особі її президента Дубровського Олексія Євгенійовича (він же розробник поліграфа «Рубікон») та приватне підприємство «УКРСЕРТ» (м. Дніпро). Відповідно до Закону України «Про стандартизацію» протягом 2017 року зацікавленими державними інституціями, та громадськими організаціями (Колегія поліграфологів України, Об’єднання поліграфологів силових відомств України) проводилася перевірка дії національного стандарту ДСТУ 8692:2016 «Поліграфи. Технічні умови». Вказана робота проводилась з метою оцінки можливості проведення комплексної перевірки відповідності поліграфів та їх елементів, що використовуються в правоохоронних відомствах та приватних практиках в Україні, вимогам національного стандарту ДСТУ 8692:2016. Під час перевірки, увага була спрямована  стосовно тих моделей поліграфів американського (Axciton, Lafayette, Stoelting та ін.), канадського (Limestone), українського (Рубікон, Сфера), російського (Епос, Конкорд-Арсенал, Бар’єр, Кріс, Діана та ін.) виробництва, які найактивніше можуть застосовуватися в професійній діяльності вітчизняними спеціалістами поліграфологами.

Необхідні запити на отримання інформації були направлені до акредитованих установ, підприємств та організацій, які призначені й уповноважені державою на проведення подібного виду робіт в Державній системі сертифікації та у яких є для цього виду діяльності необхідна матеріально-технічна база. У продовж 2017-2018 років на скеровані запити було отримано слушні та принципові зауваження, які вказують, що певні положення ДСТУ 8692:2016 суперечать нормативним документам України, а інші технічно вступають у протиріччя між собою. З більш детальною інформацією можна ознайомитись за посиланням. В зв’язку із вище наведеним представниками Технічного комітету 20 «Інформаційні технології» було ініційовано проведення круглого столу з метою внесення змін до ДСТУ 8692:2016 «Поліграфи. Технічні умови».

В засіданні круглого столу прийняли участь:

Романова В., голова підкомітету ПК 37 ТК 20, д.тех.н.

Королько С., відповідальний секретар Технічного комітету зі стандартизації «Інформаційні технології» №20 Українського науково-дослідного і навчального центру проблем стандартизації, сертифікації та якості

Лисенко А., керівник Департаменту «Поліграфологічна служба банку» ПАТ КБ «Приватбанк»

Мотлях О., провідний науковий співробітник наукової лабораторії з проблем досудового розслідування Навчально-наукового інституту № 1 Національної академії внутрішніх справ, доктор юридичних наук, професор, заслужений юрист України

Назаров О., член Технічного комітету Е52 Forensic psychophysiology Міжнародної організації ASTM International кандидат психологічних наук, доцент.

Рибальченко О., директор компанії – «Кадрова безпека», член Координаційної Ради Колегії полі графологів України.

Семенець А., судовий експерт, заступник завідувача відділу психологічних досліджень Київського науково-дослідного інституту судових експертиз.

Тіщенко А., поліграфолог, психолог, член Колегії поліграфолгів України

Шаповалов В., голова ГО «Колегія поліграфологів України», психолог, експерт-поліграфолог

Шишкарьов Д., уповноважений прокурор відділу кадрів Головної військової прокуратури Генеральної прокуратури України.

Ясинський О., директор Української академії безпеки

Яремчук Р., голова ГО «Об’єднання поліграфологів силових відомств України»

Ведмідь В., виконавчий директор Всеукраїнської асоціації поліграфологів

Іщук І., член Всеукраїнської асоціації полі графологів,

та ін.

Загальне фото учасників круглого столу

За підсумками проведеного круглого столу, для досягнення консенсусу між поліграфологами практиками приватного сектору, представниками професійних організацій та державних відомств, його всіма учасниками було підтримано пропозицію створити робочу групу по напрацюванню змін, які необхідно внести до положень ДСТУ 8692:2016 та надати кандидатури учасників робочої групи. Представники ініціативної групи Колегії поліграфологів України сподіваються на конструктивну подальшу роботу.

Липень 2018

На початку липня члени Колегії взяли участь у вебінарі відомого науковця, поліграфолога з Мексики Родольфо Прадо Пелайо на тему “PEACE в скринінгу: техніка отримання пояснень після висновку «SR».

Здебільшого мова йшла про різноманітні стратегії інтерв’ю під час проведеня поліграфологічного дослідження та способи отримання необхідної інформації від особи, що вивчається. Лектор зупинився на базових критеріях контент-аналізу вербальної інформації, що повідомляє людина під час інтерв’ю (Steller и Köhnken,1994), зазначивши при цьому, що достовірність отриманої інформації залежить від якості та кількості цих критеріїв. А також окреслив перелік характеристик успішного інтерв’юера.

Родольфо запропонував слухачам одну з існуючих моделей інтерв’ю – PEACE, яку власне він використовує у своїй роботі та яка складається з п’яти етапів : 1) планування та підготовка, 2) пояснення та включення, 3) з’ясування та конфронтація, 4) завершення, 5) оцінка. Кожен з цих етапів має свої чітко визначені цілі і вимоги до їх проведення, за умови дотримання яких, можна очікувати на успіх такого інтерв’ю.

На нашу думку, цікавими для слухачів були численні приклади із практики, які Родольфо наводив для кожного з зазначених вище етапів.

Як підсумок, лектор підкреслив найбільш ефективні, на його думку, стратегії, що можуть використовуватися інтерв’юером для отримання від людини зізнання про скоєння того чи іншого вчинку.

18 липня у Львові відбувся перший сертифікований тренінг для адвокатів «Інструментальна детекція брехні за допомогою поліграфа. Практика використання адвокатами поліграфологічних досліджень під час доказування невинуватості клієнта в кримінальному провадженні» за участю експерта-поліграфолога, члена Координаційної Ради Колегії поліграфологів України, директора компанії «Кадрова безпека »Олег Рибальченко.

На фото Олег Рибальченко з учасниками тренінгу

Серпень 2018

01 серпня 2018 року відбулося перше засідання робочої групи сформованої для внесення змін до ДСТУ 8692:2016 «Поліграфи. Технічні умови» у залі засідань вченої ради Міжнародного науково-навчального центру інформаційних технологій та систем НАН та МОН України. Від Колегії поліграфологів України в засіданні робочої групи прийняли участь Віталій Шаповалов, Олег Назаров та Олег Рибальченко, також були присутні представники Всеукраїнської асоціації поліграфологів, Київського науково-дослідного інституту судової експертизи, Національної академії внутрішніх справ, Національного антикорупційного бюро України та ін. За результатами засідання робочої групи, представниками ТК20 «Інформаційні технології» було повідомлено, що буде розпочата робота по видаленню із ДСТУ 8692:2016 «Поліграфи. Технічні умови» посилання на вже недіючі стандарти. Наступне засідання робочої групи заплановане на осінь 2018 року.

18-21 серпня в Національній академії внутрішніх справ відбувся науково-практичний форум «Актуальні питання використання поліграфа в діяльності силових відомств України», який був присвячений першій річниці створення громадської організації « Об`єднання поліграфологів силових відомств України».

У заході прийняли участь представники Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства оборони України, Національної поліції України, Державної прикордонної служби України, Національної гвардії України, Національного антикорупційного бюро України, Головної військової прокуратури Генеральної прокуратури України, Київського науково-дослідного інституту судових експертиз Міністерства юстиції України, Національної академії внутрішніх справ, громадських організацій «Об’єднання поліграфологів силових відомств України» та «Колегія поліграфологів України».

З нагоди відкриття круглого столу з привітальними словами до присутніх звернулися члени президії: проректор НАВС Сергій Чернявський та голова ГО «Об’єднання поліграфологів силових відомств України» Регіна Яремчук.

Впродовж першого робочого дня форуму були заслухані виступи провідних фахівців у галузі поліграфології. Зокрема, в рамках співпраці з організаторами заходу, члени Колегії підготували цікаві і змістовні доповіді щодо актуальних питань у професійній діяльності.

Так, про досвід проведення досліджень із застосуванням поліграфа з дотриманням міжнародних стандартів ASTM розповів слухачам голова ГО «Колегія поліграфологів України» Віталій Шаповалов. Сьогодні це питання є гострим та дискусійним у професійному колі, тому потребує детального вивчення всіма його представниками та формування спільного плану дій щодо імплементації зазначених стандартів.

Доповідь Віталія Шаповалова

З особливостями та правилами застосування тесту на приховану інформацію (CIT) детально ознайомив слухачів експерт-поліграфолог Олександр Алєксєєв.

Доповідь Олександра Алєксєєва

Історичні засади та сучасні стандартизовані формати тестів із запитаннями спрямованого обману у своєму виступі розглянув науковий співробітник Науково-методичного центру кадрової політики МОУ Дмитро Зубовський.

Доповідь Дмитра Зубовського

Також у форумі взяв участь завідувач відділу психологічних досліджень КНДІСЕ Юрій Ірхін , який у своїй доповіді звернув увагу на методологічні проблеми застосування поліграфу саме в експертній діяльності.

Про особливості використання поліграфа в умовах АТО під час отримання інформації в межах розслідування злочинів, пов’язаних із сепаратизмом і тероризмом в умовах ООС доповів присутнім прокурор відділу кадрів Головної військової прокуратури ГПУ Дмитро Шишкарьов.

З актуальними питаннями проведення передтестової бесіди ознайомив слухачів оперуповноважений управління карного розшуку ГУ Національної поліції Максим Клименко.

На завершення першого робочого дня, з важливою темою щодо норм професійної етики та відповідальності поліграфолога, виступила голова ГО «Об’єднання поліграфологів силових відомств України» Регіна Яремчук.

Другий день заходу був присвячений роботі семінару «Психологічна оцінка достовірності інформації на основі вербальних і невербальних критеріїв». Автор програми семінару та ведучий Віталій Шаповалов.

Семінар Віталія Шаповалов

Наступні два дні роботи форуму проходили у формі практичних занять поліграфологів силових відомств України, зі застосуванням відповідного обладнання.

Огляд підготувала прес-секретар Колегії Олеся Гончарова