Головна / Громадська діяльність Колегії за 2017 р.

Громадська діяльність Колегії за 2017 р.

Березень 2017

27-28 березня 2017 року у м. Мінську (Республіка Білорусь) відбулася Міжнародна науково-практична конференція на тему: «Актуальні аспекти та перспективи психофізіологічних досліджень в області оцінки достовірності інформації», організаторами якої виступали компанія «Axciton Systems Inc.» (США), Громадська організація «Поліграфолог» (Білорусія) та «Центр спеціальної підготовки» (Білорусія).

Відкриття розпочалось з привітальних слів голови Громадської організації «Поліграфолог» Володимира Князєва, який представив всіх учасників конференції.

Протягом двох днів розглядалися актуальні питання застосування поліграфа у силових структурах, зокрема у Польщі, Словенії, Литви, Монголії, Азербайджані та інших країнах.

Обговорювались особливості застосування тестів ЕКТ (Доповідь Вітаса Сальджюнаса (Вільнюс)), практичне застосування питань направленої брехні в скринінгу, проведення тестування з використанням методики I-R, а також особливості проведення психофізіологічного дослідження в рамках перевірки слідчих версій та показів обвинуваченого (доповідь Ірини Ніколаєвої (Краснодар)). Також приділено увагу роботі апарату «Axсiton». Президентом компанії Брюсом Уайтом проведена доповідь на тему «Обрахунки складних поліграм і показників за допомогою каналів обрахунку поліграфа Axсiton», під час якої детально описано можливості апарату та особливості використання додаткових фільтрів, для максимального отримання чистоти сигналу.

Цікавою та неординарною була доповідь президента ГО «Євразійська асоціація поліграфологів» Сергія Алесковського, який розповів особливості використання графології у процесі психофізіологічного тестування для отримання психологічного портрету опитуваного. Загалом у конференції приймали участь представники Словенії, Польщі, Литви, України, Азербайджану, Казахстану, Монголії та ін.

Делегацією з України виступили представники Колегії поліграфологів України Мар’яна Цивінська, Михайло Капустін та Олександр Оляненко.

Загальне фото учасників конференції

Після закінчення конференції, з 29 по 31 березня 2017 року, Дональдом Креполом  президентом Американскої Асоциації Поліграфологів 2006-2007, співредактором журналу «Polygraph» був проведений семінар на тему використання поліграфа для виявлення та протидії корупції та профілактика інших злочинів. Федеральна техніка зон порівняння (ZCT),  тести AF MGQT, СІТ. Функціональні підходи: питання порівняння, принципи скрінінгових тестів, інтерпритація результатів».

Свій виступ Дональд Крепол розпочав з тематики аналізу даних, де детально було розглянуто усі ознаки виявлення стресу по різних каналах зчитування. А також розглянуто класичну семибальну систему оцінювання отриманих результатів, емпіричну систему оцінки (ESS) та правила їх інтерпретації в залежності від вибору методики проведення тестування. 

Пояснення Донольда Крепола щодо психофізіологічних інформативних ознак

Зокрема, особливу увагу приділялось таким федеральним тестам, як: You Face, Utah ZCT, AF MGQT, DLST та ін. В кінці теоретичного розгляду теми було проведено практичний тренінг з оцінювання поліграм.

Наступний день семінару присвячувався стандартизації методів та верифікації відсоткової достовірності результатів в залежності від вибору методу тестування. Загалом представлено 18 методів, серед яких найнижчим результатом відсотка достовірності володіли скринінгові тести.

Після невеликого історичного екскурсу виникнення питання порівняння, Дональд Крепол детально розповів правила складання, принципи обговорення, можливості застосування та відмінності в інтерпретації отриманих результатів при використанні основних федеральних тестів, що використовуються під час проведення розслідування. Окремим питанням виносилось відмінності між MGQT та AF MGQT проводячи порівняльний аналіз між вибіркою обвинувачених та виправданих осіб.

Окрему увагу приділялось скринінговим тестам, зокрема методиці DLST, принципам їх використання, особливостям проведення бесіди, вмінню обговорення питань направленої брехні та методам отримання результатів. А також, структура тестів СІТ та можливості їх використання.

На фото с Донольдом Креполом члени Колегії Олександр Оляненко, Михайло Капустін та Мар’яна Цивінська.

Третього дня було розглянуто двадцять п’ять принципів проведення психофізіологічного тестування з використанням поліграфа. Окрему увагу було приділено використанню додаткових приладів для зчитування зміни фізіологічних показників під час стресової ситуації.

Огляд додаткових приладів для зчитування зміни фізіологічних показників.

Загалом семінар був насичений глибиною подачі інформації, а активні дискусії учасників семінару свідчили про цікавий та змістовний виклад матеріалу.

Огляд підготувала член Координаційної ради Колегії Мар’яна Цивінська

Не менш важлива подія відбулася в рамках співпраці Колегії поліграфологів України з Міжнародною Асоціацією Професійних Поліграфологів (Мексика). 31 березня відбувся вебінар з Родольфо Прадо Пелайо, в якому прийняло участь 26 членів Колегії. Тема вебінару: “Актуальний міжнародний стандарт поліграфологічного тестування”.

В ході вебінару, Рудольфо докладно надав інформацію щодо форматів тестів, які в даний час вважаються світовою професійною спільнотою, валідними та перевіреними багаторічними дослідженнями. Акцент був зроблений на таких відомих форматах тестів як: Utah ZCT, AFMGQT, DLST. Значний час було приділено 7-бальній системі обрахунку для винесення рішення щодо результатів тестування. Також велика увага була приділена використанню питань керованої (спрямованої) брехні та тактиці їх обговорення із перевіряємим.
Також слід відзначити, що великою перевагою даного формату роботи є те, що учасники вебінару мали можливість задати питання лектору щодо методичних та практичних нюансів проведення тестування із використанням поліграфа.

Від імені Колегії висловлюємо велику вдячність лекторам за змістовну лекцію та Андрію Лисенко за переклад із іспанської та організацію цього заходу.

Квітень 2017

20–21 квітня 2017 року на базі ДНДЕКЦ МВС України було проведено семінар-нараду з метою пошуку шляхів вирішення нагальних проблем судової психологічної експертизи. У заході взяли участь судові експерти за напрямом психологічних досліджень підрозділів Експертної служби МВС України та провідні фахівці інших державних і недержавних установ у галузі психології. Також у заході прийняв участь голова Колегії поліграфологів України Віталій Шаповалов.

На семінарі-нараді були заявлені наступні доповіді:

– «Проблеми і перспективи використання методологічного апарату судової психологічної експертизи». Доповідач: Бабенко О.О., головний судовий експерт Полтавського НДЕКЦ МВС України.

– «Сучасне методологічне забезпечення експертного дослідження щодо визначення моральної шкоди. Правові аспекти визначення моральної шкоди». Доповідач: Белічко А.М., судовий експерт Дніпропетровського НДЕКЦ МВС України.

– «Тенденції та проблеми розвитку психологічної експертизи в частині дослідження відеозаписів оперативно-слідчих дій». Доповідач: Лук’янова Н.Д. судовий експерт ВФПМПД ЛДСІТ ДНДЕКЦ МВС України.

– «Алгоритм проведення судово-психологічної експертизи неповнолітніх жертв насилля». Доповідач: Козлова А.Г. аспірант КНУ ім. Тараса Шевченка.

– “Методологічні проблеми психологічної експертизи по відеоматеріалах слідчих дій”. Доповідач: Шаповалов В.О.

Червень 2017

В червні 2017 року представники Колегії взяли участь у Міжнародній конференції «Поліграф в Центральній і Східній Європі після 1990 року», що відбулася за підтримки Краківської Академії ім. Анджея Фріча Моджевського та особисто професора Яна Відацкі у місті Кракові (Польща).

Окрім представників з України, в конференції також прийняли участь поліграфологи та спеціалісти споріднених галузей знань (юристи, криміналісти та ін.) з Польщі, Америки, Казахстану, Азербайджану, Білорусі, Росії та Литви.

Відкрив конференцію ректор Академії, професор, доктор наук, Єжи Малець, в якому привітав учасників зібрання та побажав плідної співпраці.

Відкриття конференції ректором Академії Єжи Малецем

Протягом двох робочих днів заслухані доповіді різних фахівців у галузі застосування поліграфа, а також відбувся ряд диспутів з проблемних питань наукової методології та правових засад. Зокрема, перша сесія першого дня конференції була присвячена загальним, історичним, нормативно-правовим аспектам науки поліграфа в різних країнах.

Так, про особливості застосування поліграфних досліджень в Азербайджанській республіці розповів та продемонстрував у вигляді цікавих історичних слайдів старший науковий співробітник Інституту філософії та права НАН Азербайджану, кандидат юридичних наук, доцент Бахтіяр Алієв.

Доклад Бахтіяра Алієва та передача пам’ятних подарунків професору Яну Видацкі

Польський слід в історії казахстанського поліграфа простежив у своєму виступі президент Євразійської асоціації поліграфологів Сергій Алєсковський. Мова йшла про діяльність відомого казахстанського криміналіста І.Б. Зінкевича, що, маючі польські корені, звернувся саме до польського досвіду впровадження поліграфа в карний процес.

Доклад Сергія Алєсковського

Про сучасне становище поліграфа в республіці Білорусь повідомив присутнім віце-президент Міжнародної асоціації поліграфологів Володимир Князєв. Зокрема, спікер звернув увагу на особливості застосування поліграфа в силових структурах та нормативних документах, що регламентують цю діяльність.

Доклад Володимира Князєва

Історичний шлях та реалії нормативно-правового регулювання використання поліграфа в Україні проаналізував у своїй доповіді голова Колегії поліграфологів України Віталій Шаповалов. Також доповідач розглянув практичні питання, пов’язані з кваліфікованою підготовкою українських поліграфологів та роллю суспільних організацій у розвитку професії «поліграфолог», які сьогодні координують та втілюють методичні процеси використання поліграфа.

В продовження теми про особливості процесу наукового становлення поліграфа в Україні (за матеріалами статті професора Олександра Мотляха) доповіла поліграфолог Олеся Гончарова, а саме про змістовні науково-практичні здобутки українських вчених з питань системного впровадження поліграфа та досвід проведення в Україні численних наукових конференцій та семінарів в галузі поліграфології.

Доклад Олесі Гончарової

Огляд української практики проведення судових експертиз із застосуванням поліграфа за останнє десятиріччя на прикладі діяльності Українського бюро психофізіологічних досліджень і безпеки, представив директор організації, співзасновник Колегії поліграфологів України Ігор Усіков. В докладі доповідач навів статистичні дані по карним справам щодо яких були призначені і проведені експертизи на поліграфі та показав якісний результат процесуальних рішень на різних етапах досудового і судового слідства. А також наголосив на необхідності правильної процесуальної кваліфікації питань для дослідження на поліграфі.

Доклад Ігора Усікова

Цікавими і змістовними були виступи наших польських колег, співробітників Краківської Академії. Зокрема, Єва Плебанек (факультет права, адміністрації та міжнародних відносин) у своєму виступі розповіла про місце поліграфного тестування в польському карному процесі в світлі існуючого досвіду та судової практики. Мова йшла про існуючу неурегульованість можливостей поліграфних досліджень в суді та відповідальність судових органів за наслідки такого положення справ. А також про крайню необхідність підвищення доказової цінності заключень поліграфних тестувань, що проводяться за потреб карного процесу в Польщі.

Анна Шуба-Боронь детально охарактеризували особливості поліграфного тестування працівників силових відомств Польщі, зазначила стан законодавчої бази, що регулює такі тестування, навела приклади прецедентів судових справ щодо допустимості поліграфних перевірок працівників, а також підкреслила важливість дотримання загальноприйнятих, міжнародних стандартів та проблеми політики забезпечення якості поліграфних досліджень.

Кінга Півоварська, науковий співробітник кафедри трудового права та соціального захисту Краківської Академії, виступила з цікавою доповіддю: «Поліграфне тестування в трудовому праві – що не заборонено, те дозволено?» Актуальність теми безпосередньо пов’язана з гарячими суперечками і дебатами відносно правових меж щодо прийнятності використання поліграфа в трудових відносинах, правомірності отримання доступу до персональних даних співробітника роботодавцем, а також відсутності поняття «поліграфне тестування» у переліку медичних та інших досліджень, котрі вимагає закон від працівника.

Друга сесія першого робочого дня конференції була присвячена здебільшого практичним питанням. Так, Оксана Стівенсон запропонувала презентацію деяких оновлень програми комп’ютерного поліграфа «Axciton», в якій продемонструвала широкі можливості підрахунку складних поліграм та показників за допомогою різноманітних каналів, що значно допомагає фахівцям у прийнятті рішень. Постійне вдосконалення програмного забезпечення є беззаперечним підтвердженням лідируючих позицій «Axciton» на світовому ринку поліграфів.

Доклад Оксани Стівенсон

Окремий випадок розслідування вбивства у власній практиці розглянув наш співвітчизник, директор компанії «Кадрова безпека», експерт-поліграфолог Олег Рибальченко, де представив на розсуд колегам власний підхід у виборі методів тестування та аналізу отриманих даних, враховуючі особливості справи. Успішність і дієвість власних методичних розробок автор підтверджує багаторічною практикою і чисельними успішними результатами своєї діяльності. А також у другій частині доповіді Олег навів приклади використання показників каналу КГР для ефективного виявлення протидії поліграфній перевірці.

Доклад Олега Рибальченко

Вітас Сальджюнас, представник литовського поліграфологічного співтовариства, у своєму зверненні до колег зосередив увагу на недосконалості існуючих методів поліграфних тестувань. Зокрема, навів реальний приклад неправильної побудови питань порівняння при застосуванні методу Utah у дослідженні, що призвело до негативних наслідків і помилкового висновку поліграфолога. Вітас зробив акцент, що слабким місцем усіх методів із питаннями порівняння є етап підбору та обговорення цих питань. Якщо спеціаліст допустить помилку при підборі питань порівняння і вони не будуть адекватно виконувати своє призначення, то вже не буде важливим якою системою математичного обрахунку буде користуватися поліграфолог, його результати все одно будуть хибними. Спікер не зробив пропозицій щодо заходів уникнення помилок при роботі з питаннями порівняння, але сама тема спровокувала цікаву дискусію, яка продовжувалась ще в перервах у неформальному спілкуванні.

Доклад Вітаса Сальджюнаса

Другий робочий день розпочався виступом представниці російської школи поліграфа Вікторії Ларіної, в якому вона розповіла про особливості підготовки професійних поліграфологів в НШДБ (національна школа детекції брехні), а також ознайомила присутніх з останніми розробками виробництва поліграфу «Діана-07».

Директор центру сучасних психотехнологій, профайлер, віце-президент Асоціації психологів республіки Казахстан, поліграфолог Ольга Алєсковська свою доповідь присвятила темі профайлінга, як додаткового інструментарія в роботі поліграфолога. Здебільшого тема стосувалася кримінального профілювання і окремих поведінкових патернів особистості злочинця. Цікавими були реальні приклади формування профілю злочинців, наведені доповідачкою, які супроводжувалися відео сюжетами з місць скоєння злочинів з подальшим аналізом поведінки.

З особливостями та методологічними аспектами поліграфних перевірок співробітників правоохоронних структур республіки Білорусь ознайомив учасників конференції керівник суспільного об’єднання «Поліграфолог» (м. Мінськ) Володимир Князєв. Основний акцент доповіді було зроблено на процедурі передтестової бесіди за допомогою спеціальної анкети, що допомагає спеціалісту звузити коло тем, котрі мають бути винесені на основне тестування, а також на особливій побудові тестового опитування.

Мілан Кормош, доктор філософських наук, поліграфолог криміналістично-експертного інституту МВС Словацької республіки, у своїй доповіді поділився досвідом словацьких колег у роботі з поліграфом. Зокрема, охарактеризував стан нормативно-правового забезпечення діяльності поліграфологів в системі МВС Словаччини, загальні методологічні основи, на яких ґрунтується ця діяльність, наголосив на чіткому дотриманні загальноприйнятих міжнародних стандартів щодо використання методів, які мають науково доведений високий рівень точності.

Доклад Мілана Кормоша

Експерт-криміналіст, юрист Віталій Кірвель (Білорусь) свій виступ присвятив практиці проведення психофізіологічної експертизи з використанням поліграфа при розслідуванні карних справ проти статевої свободи неповнолітніх в Республіці Білорусь. Доповідач звернувся до статистики таких розслідувань в контексті розкриття за допомогою поліграфних досліджень.

Доклад Віталія Кірвеля

Організатори підготували чудовий роздатковий матеріал, а також книги та сувеніри. 

Подарунок книги “Історія поліграфологічних тестувань” від автора Яна Відацкі

Загальне фото учасників конференції

По закінченню конференції, завдяки організаторам, гості мали можливість відвідати історичні пам’ятки міста Кракова, ознайомитися з культурними осередками польського краю, поспілкуватися з колегами в невимушеній обстановці. На конференції зустрілися фахівці, які знають один одного вже не перший рік завдяки заходам в Києві, Астані, Алматі, Мінську, Чикаго, а тепер  і в Кракові. Зусиллями господарів заходу вдалося досягти високого рівня організації та плідної співпраці між його учасниками.

По матеріалам конференції, у видавництві Краківської Академії ім. Анджея Фріча Моджевського, був підготовлений збірник статей під назвою «Применение полиграфа в бывшем Восточном Блоке» за редакцією Яна Відацкі, Віталія Шаповалова, Ігоря Усікова.

Вереснь 2017

14-16 вересня представники Колегії Ігор Усіков та Олександр Мотлях взяли участь в ХІІІ-й міжнародній науково-практичній конференції «Криміналістика та судова експертологія: наука, навчання, практика », яка проходила в місті Паланга, Литва. Ігор Усіков виступив з доповіддю «Практика проведення судових психофізіологічних експертиз із застосування поліграфа в Україні», Олександр Мотлях представив доповідь на тему: «Місце поліграфології в системі криміналістики: науково-практичний підхід».

На фото Ігор Усіков та Олександр Мотлях

До проведення конференції був опублікований збірник статей, до якого увійшли наступні статті: О. Мотлях, І. Усіков «Місце поліграфології у системі криміналістики: науково-практичний підхід» та В. Шаповалов «Теоретичні та методичні питання судової психологічної експертизи за відеоматеріалами слідчих дій».

Загальне фото учасників конференції

19-21 вересня за організаційної підтримки Державного департаменту США, Бюро з міжнародних питань боротьби з наркотиками та правопорядку (INL), представника компанії Axciton Оксани Стівенсон та президента громадської організації “Об’єднання поліграфологів силових відомств України” Регіни Яремчук відбувся триденний семінар для поліграфологів. Головним спікером заходу був: дійсний член Ради та головний редактор наукового журналу Американської Асоціації Поліграфологів Марк Хендлер.

Виступ Марка Хендлера

Приблизно 110 спеціалістів зі всієї України зустрілися в Міжрегіональній Академії управління персоналом. На семінарі були присутні поліграфологи із новоствореної організації «Об’єднання поліграфологів силових відомств України» та в тому числі представники Колегії: Віталій Шаповалов, Олександр Алексєєв, Ольга Хлівнюк, Олександр Цивінський, Роман Безкоровайнік, Олександр Колесниченко, Віталій Половников, Дмитро Павелко, Андрій Лисенко.

Протягом трьох робочих днів опрацьовані наступні теми: мета-аналітичний підхід APA, формулювання питання порівняння PLC та DLC, теорія поліграфа, тест на виявлення прихованої інформації CIT, методики DLST та Utah, система підрахунку ESS та питання практичного застосування поліграфа в сфері громадської безпеки. Також по запрошенню Марка Хендлера у рамках семінару зробив короткий доклад Віталій Шаповалов. Він поділився своїм досвідом використання методики DLST. 

Виступ Віталія Шаповалова

22 вересня в рамках ознайомчого семінару, відбулася зустріч професійної спільноти з видатним американським науковцем в галузі оцінки достовірності, дійсним членом Ради Американської Асоціації Поліграфологів (АРА) Марком Хендлером та його колегою з Мексики Марією Фернандою Гадеа. Метою цього семінару було ознайомлення українських поліграфологів, керівників служб безпеки підприємств, фахівців у відборі кадрів та інших спеціалістів з сучасною технологією детекції брехні EyeDetekt®. Цей метод, в основі якого лежить виявлення обману за допомогою зорово-моторного тесту, останнім часом набуває все більшої популярності в США. Автори вважають, що основними перевагами цієї технології є високий рівень точності (85%), мінімізація суб’єктивного впливу особи, що здійснює перевірку (неінвазивність), та відносно швидка тривалість тесту (30-35 хв).

Під час своєї доповіді Марк Хендлер зупинився на визначенні поняття «обману», його поведінкових ознаках, а також представив порівняльну характеристику всіх існуючих на сьогодні методів детекції брехні, з наведенням результатів наукового дослідження їх валідності та надійності. Доповідач також зазначив реальні недоліки та переваги кожної з технологій. Цікавим з точки зору обміну професійнім досвідом був виступ нашої мексиканської колеги, члена APA Марії Фернанди Гадеа, що працює поліграфологом в Превентивній Федеральній Поліції понад 15 років, а також є засновником школи поліграфологів CEMAPP, що організовує та проводить курси підготовки поліграфологів для державних і приватних структур в Мексиці і за її межами. Це перша приватна школа, що отримала акредитацію в APA. Марія розповіла про існуючі стандарти якості підготовки мексиканських поліграфологів, окреслила необхідні умови для здобуття цієї професії, поділилася досвідом використання технології EyeDetekt у своїй роботі.

Наприкінці семінару слухачі, серед яких були присутні члени Колегії Ігор Усіков, Олег Назаров, Олександр Алексєєв, Олеся Гончарова, Наталія Івашова, Легія Бауер, Віола Мусафранова, Григорій Святенко, Руслан Зубанов, Михайло Капустін, мали змогу поспілкуватися з лекторами, задати питання і навіть спробувати на собі, як працює цей прилад. Захід був проведений за організаційної підтримки почесного члена Колегії, віце-президента компанії «Axciton» Оксани Стівенсон.

23-24 вересня у приміщенні Київського національного університету культури і мистецтв відбувся 5 ювілейний захід Колегії – щорічний Семінар підвищення кваліфікації поліграфологів. Слід зазначити, що вперше цей захід проходив саме у форматі практичного семінару, адже організатори мали на меті надати учасникам можливість поглибити та розширити свої професійні знання, поділитися практичним досвідом, отримати корисні матеріали для роботи. У роботі прийняли участь як вітчизняні фахівці у сфері оцінки достовірності, так і інші зарубіжні колеги, зокрема Марк Хендлер (США), Марія Фернанда Гадеа (Мексика), Наіля Гасимова (Азербайджан), Сергій Алесковський (Казахстан). Відкрив семінар словами привітання учасників співзасновник Колегії поліграфологів України, директор компанії «Українське бюро психофізіологічних досліджень і безпеки» Ігор Усіков, а також висловив подяку адміністрації навчального закладу і особисто доктору юридичних наук, професору Олександру Мотляху за надання плотформи високого рівня для проведення цього зібрання.

Відкриття семінару Ігорем Усіковим

Робочу сесію розпочав Марк Хендлер з темою «Міжнародні стандарти проведення досліджень з використанням поліграфу». В ній американський дослідник акцентував увагу на основних засадах роботи поліграфологів всього світу – професіоналізмі та науковості, що полягає насамперед у використанні валідних і надійних методик, підтверджених науковими дослідженнями. Марк навів приклади найбільш точних з них, за результатами проведеного мета-аналізу існуючих методів тестування на поліграфі. Це такі формати як UTAH, AFMGQT, ZCT, DLST, You Phase. В той же час він звернув увагу, що деякі формати тестів втрачають свою актуальність, поступаються точністю вищезазначеним форматам і не рекомендуються як основні, наприклад RI та SPOT.

Виступ Марка Хендлера

Марія Фернанда Гадеа у своїй доповіді розповіла про зростання потреби у професійній підготовці поліграфологів у Мексиці, що пов’язана із проблемами безпеки в країні, розвитком корупції, нестачею спеціалістів як в державних органах, так і в приватних структурах; про створення такої школи поліграфологів, якій можна довіряти, і де підготовка фахівців відповідає найвищим стандартам етики та якості. Також Марія окреслила напрямки, по яким працює CEMAPP (школа підготовки поліграфологів) і систему органів, які контролюють якість та результати роботи поліграфологів.

Виступ Марії Фернанди Гадеа. Переклад з іспанської: Андрій Лисенко.

Про місце науки графології в роботі поліграфолога розповів слухачам президент ГО «Євразійська асоціація поліграфологів» Сергій Алесковський. На думку доповідача графологічний метод має споріднені корені з поліграфним тестуванням в контексті оцінки достовірності, адже в основі обох цих методів лежить фізіологія людини, вища нервова діяльність, диференціальна психологія та ін. Наприклад, за допомогою методики дослідження почерку підозрюваної особи можна проаналізувати можливу причетність особи до скоєння злочину та зробити попередню оцінку достовірності повідомленої інформації. Це може бути додатковим інструментом в арсеналі поліграфолога. Також Сергій зауважив, що існують комп’ютерні програми графологічного аналізу, які можуть використовуватись в тандемі з поліграфом.

Доповідь Сергія Алеськовського

Психолог, судовий експерт з Баку Наіля Гасимова у своєму виступі зробила короткий огляд сучасного стану практики застосування поліграфних досліджень в Азербайджанській Республіці. В цій країні, як і у нас, відбувається лише становлення науки поліграфа і визначення основних шляхів та концепцій її розвитку. На завершення Наіля висловила сподівання на подальшу співпрацю і обмін досвідом з українськими колегами.

Доповідь Наілі Гасимової

Цікавою та змістовною була доповідь нашого співвітчизника, кандидата психологічних наук, доцента, співробітника Національної поліції України Олега Назарова на тему «Міжнародні стандарти (ASTM) у сфері інструментальної детекції брехні та їх вплив на управління якістю цієї діяльності в Україні». В ній автор наголошує в першу чергу на необхідність використання однакової системи оцінки якості проведених досліджень із застосуванням поліграфа та підвищення рівня освітньої підготовки українських поліграфологів, упорядкування термінології, а також регламентації основних процесів в інструментальній детекції брехні в нашій державі. Далі були розглянуті вже діючі міжнародні поліграфологічні стандарти, на які посилаються закони та правила багатьох країн світу, а також причини проблем впровадження цих стандартів в Україні та шляхи їх вирішення.

Доповідь Олега Назарова

Далі Ігор Усіков у своєму виступі приділив ретельну увагу базовим основам класичної техніки Кліва Бакстера, які в подальшому стали платформою для розвитку сучасних напрямків і методів дослідження за допомогою поліграфа. Були розглянуті усі різновиди зонового методу (You Phase, Sky, Exploratory), особливості їх побудови та аналізу. А також такі важливі питання, як психологічна установка особи, що проходить тестування, ефект надпридушення, концепція зниження напруги, інформативні ознаки каналів та ін.

Оксана Стівенсон, віце-президент компанії «Axciton», продемонструвала присутнім деякі інновації програмного забезпечення комп’ютерного поліграфа «Axciton» і розповіла про можливості підрахунку складних поліграм та показників за допомогою різних каналів. Треба сказати, що це значно полегшує і допомагає роботі поліграфологів.

Доповідь Оксана Стівенсон.

Насиченим, з точки зору обміну досвідом і рекомендаціями, був виступ нашого колеги, керівника поліграфологічної служби Приватбанку, директора Комітету з освіти та представника Міжнародної організації професійних поліграфологів в Україні, Андрія Лисенка. Він розповів про особливості системного використання поліграфа у комерційній структурі, що є багатовекторним поняттям і включає в себе рівність всіх ,без виключення, працівників щодо проходження тестування, взаємодію зі службою безпеки, HR, fraud-менеджментом компаній, обов’язковий збір та аналіз статистичних відомостей, а також розробка та впровадження в компанії універсальних алгоритмів використання результатів тестувань. Андрій зосередив увагу і на профілактичній функції поліграфологічних тестувань у подібних структурах, а також на важливість недопущення некоректного використання цього методу керівництвом компаній.

На фото Крайнік Олена, Андрій Лисенко та Глоба Ксенія

Молодий, але дуже талановитий поліграфолог Дмитро Зубовський свій виступ присвятив детальному аналізу тестових форматів із запитаннями спрямованої брехні. Доповідач торкнувся історії появи та еволюції DLSТ, їх наукової вивченості, навів дані проведених досліджень щодо точності, окреслив перелік основних завдань, які вирішуються за допомогою DLST. Також були розглянуті недоліки запитань порівняння ймовірної та спрямованої брехні, переваги обох цих видів, можливі типи DLSТ та результати дослідження їх ефективності. Значна частина доповіді була присвячена стандартизованій процедурі підготовки та проведення DLST, що включає в себе: підготовчу співбесіду, ознайомчий тест, послідовність запитань, обговорення запитань спрямованого обману, помилки при їх підготовці, етап безпосереднього проведення перевірки, роботу з можливими артефактами, аналіз та оцінка результатів тестування, критерії оцінки різних видів систем обрахунку.

 

Доповідь Дмитра Зубовського

Власним багаторічним досвідом роботи в галузі інструментальної детекції брехні поділився з присутніми колегами експерт-поліграфолог, член Координаційної Ради Колегії, директор компанії «HR Security» Олег Рибальченко. Він зокрема розглянув питання графічного аналізу тестограм по каналу шкірно-гальванічної реакції, продемонстрував авторські тестові методичні напрацювання і досягнення.

Приємною несподіванкою для учасників була участь у семінарі одного з найдосвідченіших вітчизняних науковців, психофізіолога, поліграфолога ЧАЕС (1990-2017), одного з авторів Концептуального проекту Реабілітаційного Центру для медико-біологічного супроводу робіт з перетворення об’єкта “Укриття” (Саркофаг) в безпечний стан та психофізіологічних методик (САУНД – ЧАЕС, методика оцінки актуального психофізіологічного стану і типу особистості по Юнгу за результатами аналізу мови) В’ячеслава Данилова. Саме про медичні аспекти опитувань із використанням поліграфу розповів аудиторії шановний доповідач.

Наукова бесіда в ході перерви. На фото В’ячеслав Данилов та Олег Рибальченко

Про застосування технології айтрекінгу (окулографії) для вирішення завдань оцінки достовірності йшла мова у виступі кандидата психологічних наук, поліграфолога Максима Кузьменка. Як відомо, в останні роки активно розвивається напрямок оцінки правдивості відповідей, заснований на реєстрації руху очей, безперечною перевагою якого являється неінвазивний характер і хороша лінійність з одночасною можливістю реєстрацією величини розширення зіниці (що є неконтрольованою активністю людини). Автор детально розкрив суть цієї технологій, її призначення, можливості і функції, продемонстрував вигляд програмного забезпечення, навів дані експериментів щодо можливостей застосування айтрекінгу як методу інструментальної психодіагностики. На думку доповідача, ця технологія є перспективною у підвищені ефективності ОВП в частині оцінки достовірності та виявлення (контролю) протидії.

Доповідь Максима Кузьменка

Консервативний підхід до аналізу результатів тесту ЮТА представив у своїй доповіді експерт-поліграфолог, голова Колегії, заступник директора ПП «Українське бюро психофізіологічних досліджень і безпеки» Віталій Шаповалов. Враховуючи той факт, що сьогодні на вітчизняному просторі фактично відсутні публікації з докладним описом всієї технології застосування тесту Юта і не всі фахівці в повній мірі володіють цим тестовим форматом, було особливо цікаво і корисно прослухати послідовний опис всіх структурних та змістовних компонентів тесту Юта, необхідних для його використання. Адже спеціалістам-поліграфологам звісно відомо, що відповідно до проведеного мета-аналізу APA, Юту було віднесено до найбільш точних та перевірених тестових форматів, що в свою чергу зобов’язує володіти ним і правильно використовувати. На початку виступу було сказано кілька слів про творців цього тесту: Д.Раскіна, Д.Кірчера та Ч.Хонтса, після чого Віталій перейшов до детального огляду основних етапів і правил проведення тесту Юта: передтестової бесіди, підготовки до тестування, обговорення питань тесту, проведення тестування, обробки результатів, виявлення інформативних ознак, особливостей присвоєння балів, правил прийняття рішення за результатами тестування, використання нормативних даних для прийняття рішення.

На наш погляд, організаторами науково-практичного семінару було досягнуто поставленої мети і кожен його учасник дійсно отримав корисні знання, цікаву інформацію для роботи, підвищив свій професійний рівень, обмінявся досвідом з колегами і зміг оновити свою бібліотеку поліграфолога новими виданнями в галузі оцінки достовірності.

Загальне фото учасників ювілейного заходу Колегії – “Щорічний семінар підвищення кваліфікації поліграфологів 2017”

Зокрема, на семинарі видбулася презентація нового збірника Колегії 2017 року «Оцінка достовірності: наукові дослідження та практика», який став унікальною площадкою для висвітлення широкого кола питань, пов’язаних з оцінкою достовірності інформації, а також для обміну науковими досягненнями та практичними напрацюваннями між фахівцями різних напрямків: поліграфологами, психологами, працівниками правоохоронних органів та ін., об’єднаних спільною метою пошуку істини. У збірнику представлені наукові статті вітчизняних та зарубіжних теоретиків і практиків, а також представників силових структур та відомств, які в своїй діяльності використовують науковотехнічні прилади, такі як поліграф, Eye Detect, тепловізор та ін. і спеціальні психологічні методи та методики для оцінки достовірності інформації при проведенні психологічних досліджень (експертиз), службових та інших розслідувань, вирішенні кадрових питань тощо. Всі члени Колегії мали можливість отримати цей збірник безкоштовно у якості роздаткового матеріалу. Інші учасники змогли придбати публікацію з числа професійної літератури, представленої на спеціальному стенді семінару.

Також на семінарі була представлена нова книга наших колег «Детекція брехні у спілкуванні: соціально-психологічні аспекти», яка була опублікована при підтримці Колегії. Автори видання: Наталія Калька, Мар’яна Цивінська, Ігор Зубач. Книга розрахована на студентів психологічних спеціальностей, викладачів, фахівців у сфері профайлінгу та детекції брехні, поліграфологів, а також усіх, хто цікавиться феноменом брехні в системі комунікації. Публікація має на меті поглиблення теоретичної і прикладної підготовки майбутніх практичних психологів в основних аспектах та особливостях неінструментальної та інструментальної детекції брехні, що забезпечує формування умінь і навичок із визначення прояву брехні у соціально-комунікативному та інформаційному середовищі.

Наприкінці заходу зі словами подяки до присутніх звернувся голова Колегії Віталій Шаповалов, а також відзначив деяких її членів за підтримку, високий професіоналізм та значний особистий внесок у розвиток професійного, наукового та сучасного співтовариства поліграфологів нашої країни. Особистими подяками були нагороджені Дмитро Зубовський, Олег Назаров, Андрій Лисенко, Олена Пустовіт, Ольга Хлівнюк та Олеся Гончарова.

На фото Віталій Шаповалов, Олена Пустовіт, Лігія Бауер, Дмитро Зубовський, Олеся Гончарова.

По закінченню робочої частини зібрання, всі присутні мали можливість поспілкуватися у більш невимушеному форматі, на фуршеті, який люб’язно організували спонсори заходу в особі директора ПП «Українське бюро психофізіологічних досліджень і безпеки» Ігоря Усікова та директора компанії «HR Security» Олега Рибальченко.

У вересні та жовтні, в Національній академії прокуратури, представники Колегії поліграфологів України прийняли участь в проведенні занять підвищення кваліфікації прокурорів. Заняття були присвячені призначенню та проведенню у кримінальному провадженні окремих судових експертиз.

Олександр Алєксеев поділився власним досвідом проведення судових психологічних експертиз із використанням поліграфа. Ігор Усіков навів приклади та статистичні данні проведення судових психологічних експертиз із використанням поліграфа в Україні. Віталій Шаповалов розповів слухачам про особливості призначення і проведення психологічної експертизи по відеоматеріалах слідчих дій.

Жовтень 2017

19 жовтня представники Колегії Ігор Усіков і Віталій Шаповалов відвідали 2-й міжнародний конгрес приватних детективів, організаторами якого стали Всеукраїнська Асоціація Приватних Детективів, Український Детективний Союз за підтримки Асоціації професіоналів корпоративної безпеки бізнесу України та Групи детективних підприємств «Компанія приватних розслідувань».

Основною метою заходу було оголошено налагодження співпраці, ділових контактів і комунікації приватних розшукових структур з державними органами влади та потенційними замовниками зі сфер середнього і великого бізнесу.

Загальне фото учасників ІІ Міжнародного конгресу детективів

Серед доповідачів заходу були представники ВРУ, Нацполіціі, СБУ, НАБУ, органів розвідки, ГПУ, Мін’юсту, Всеукраїнської Асоціації Приватних Детективів, Українського Детективного Союзу, АПКБУ, Всесвітньої Асоціації детективів (WAD), асоціації Британських Слідчих (ABI), Компанії «PINKERTON» та інші представники міжнародних співтовариств приватних детективів. У тому числі, в ході роботи конгресу був зроблений доклад нашим колегою Ігорем Усіковим на тему: «Тактика застосування поліграфа приватними детективами для оперативного отримання та перевірки потрібної інформації».

Листопад 2017

24 листопада в Національній академії внутрішніх справ відбулася міжвідомча науково-практична конференція «Актуальні питання кримінального процесу, криміналістики та судової експертизи». Організаторами заходу виступили: Міністерство внутрішніх справ України, Національна поліція України, Національна академія внутрішніх справ та Консультативна Місія ЄС в Україні.

У зібранні також взяли участь керівництво Головного слідчого управління НПУ, Київського науково-дослідного інституту судових експертиз Міністерства юстиції України, Департаменту персоналу, організації освітньої та наукової діяльності МВС України, Державного науково-дослідного експертно-криміналістичного центру, фахівці з вищих навчальних закладів, відомі вчені а також представники Колегії поліграфологів України: Олександр Мотлях, Ігор Усіков, Віталій Шаповалов, Олександр Алексєєв, Віктор Яковлєв, Олеся Гончарова.

На фото Ігор Усіков, Олександр Мотлях,  Олександр Алексєєв,  Олеся Гончарова, Віктор Яковлєв.

Основними темами виступів були актуальні питання криміналістики, кримінального процесу та судових експертиз, шляхи удосконалення кримінального процесуального законодавства та перспективи розвитку різних видів судових експертиз, а також впровадження отриманих результатів в практичну діяльність.

Приємною несподіванкою для наших колег, Ігоря Усікова та Віталія Шаповалова, стало вручення особисто ректором академії Володимиром Чернеєм, ювілейного пам’ятного знаку «95 років НАЦІОНАЛЬНІЙ АКАДЕМІЇ ВНУТРІШНІХ СПРАВ» за співпрацю та розвиток професії «поліграфолог».

На фото Ігор Усіков та Віталій Шаповалов

Під час конференції також відбулася виставка сучасних науково-технічних засобів, що використовуються у різних напрямах експертно-криміналістичної діяльності та суміжних дослідженнях. Серед них був представлений і стенд Колегії з демонстрацією поліграфів вітчизняних та зарубіжних виробників.

На фото прес-секретар Колегії Олеся Гончарова

Цікаві зустрічі, професійне спілкування з колегами та обмін практичним досвідом – все це є невід’ємною частиною такого роду заходів, що дозволяє фахівцям вдосконалювати свої знання та підвищувати професійний рівень.

Грудень 2017

Ще однією цікавою подією в професійному житті Колегії став VII Зимовий Форум Асоціації адвокатів України з кримінального права та процесу, що відбувся 15 грудня у Premier Hotel Rus, м. Київ.

Головними питаннями, що обговорювалися на зібранні, були судово-правова реформа та зміни в кримінальному процесі, корупційні злочини, стратегія та тактика захисту по кримінальним справам, правові механізми захисту бізнесу, проблемні питання обшуків та арешту майна, актуальні проблеми доказування у кримінальному процесі, захист конференційної інформації та інші.

Формат заходу дозволяв присутнім брати участь у цікавих дискусіях та обговореннях, що проходили одночасно окремими сесіями за різними напрямами юридичних питань. Кожна така сесія мала свого модератора – досвідченого представника професії. Серед доповідей поважних спікерів відзначимо виступи Сергія Козьякова, Голови Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, Богдана Крикливенко, керівника секретаріату уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, Миколи Погорецького, завідуючого кафедри правосуддя КНУ ім. Тараса Шевченка, Василя Кричуна, Начальника відділу Спеціалізованої антикорупційної прокуратури, Ярослава Грегірчака, заступника бізнес-омбудсмена, Олени Сукманової, заступника Міністра юстиції України з питань державної реєстрації, Тетяни Острікової, народного депутата України, Богдана Ковальова, начальника сектору відділу контррозвідувального захисту інформаційної безпеки держави ГУ СБ України в м. Києві та Київській обл. та інших іменитих правників.

Загальне фото учасників Форуму

З практикою проведення судових психофізіологічних експертиз із застосуванням поліграфа в Україні ознайомив присутніх Директор Українського бюро психофізіологічних досліджень та безпеки, екс-голова Колегії Ігор Усіков. Доповідач представив аудиторії особисто зібрані статистичні дані по застосуванню таких експертиз у судах із зазначенням кількості відповідних судових рішень. Розповів про власну багаторічну працю у цьому напрямку.

Голова Колегії Віталій Шаповалов, автор методики психологічної оцінки достовірності показів у юридичній практиці, в свою чергу, поділився з присутніми особистим досвідом проведення судових психологічних експертиз за відеоматеріалами слідчих дій. У деталях розкрив сутність та особливості таких досліджень, навів цікаві приклади судових розглядів з їх застосуванням. Актуальність теми підтвердилася численними запитаннями наприкінці виступу та в кулуарах.

На фото Олеся Гончарова та Ігор Усіков. Презентація літератури Укрбюро і Колегії поліграфологів України

Окремо висловлюємо подяку за запрошення взяти участь у Форумі Президенту Асоціації адвокатів України Зої Ярош і Голові наглядової ради та Голові Оргкомітету VII Зимового Форуму ААУ Ользі Дмитрієвій.

21 грудня 2017 року у Київському науково-дослідному інституті судових експертиз відбувся міжвідомчий науково-практичний семінар «Використання комп`ютерного поліграфа при проведенні окремих видів судових психологічних досліджень».

Основною метою зібрання стало обговорення та вирішення актуальних питань, проведення спільних дискусій між представниками різних організацій та служб, що мають безпосереднє відношення до діяльності у галузі використання комп’ютерного поліграфа. А також об’єднання зусиль усіх зацікавлених сторін у вирішенні цих питань.

Серед присутніх були представники Київського, Харківського, Одеського НДІСЕ, Колегії поліграфологів України, Всеукраїнської асоціації поліграфологів України, а також представники Головної військової прокуратури та Департаменту спеціальних розслідувань ГПУ, Служби безпеки України, Центру профілактики корупційних ризиків та виховання доброчесності Державної прикордонної служби України.

На сьогодні в Україні існує актуальна суспільна потреба у впровадженні методів інструментальної детекції із використанням комп’ютерного поліграфа у судово-експертну практику. З огляду на це, залишається багато невирішених питань щодо принципів, завдань, методів, засобів та інших дефініцій у зазначеній сфері. Пріоритетним завданням професійного співтовариства є, в першу чергу, розроблення методики використання поліграфа при проведенні окремих видів судових експертиз з подальшим внесенням її до загального Реєстру судових методик. Також серед обов’язкових, на нашу думку, напрямів діяльності науковців є впровадження у вітчизняну практику поліграфології міжнародних стандартів щодо методик та приладів, які використовуються в цій галузі. Лише професійний підхід, наукове підґрунтя, міжнародний досвід та виважені кроки є запорукою майбутнього процвітання професії «поліграфолог».

З власними пропозиціями та поглядами щодо теми семінару виступили: Директор КНДІСЕ Олександр Рувін, завідувач відділу психологічних досліджень КНДІСЕ Юрій Ірхін, член Американської Асоціації Поліграфологів та Колегії поліграфологів України Олександр Алексєєв, Голова Колегії поліграфологів України Віталій Шаповалов, президент Всеукраїнської асоціації поліграфологів Олексій Дубровський, старший науковий співробітник, судовий експерт Полтавського відділення Харківського НДІ судових експертиз ім. М.С. Бокаріуса Тетяна Єгорова, директор компанії «Українське бюро психофізіологічних досліджень і безпеки», екс-голова Колегії поліграфологів України Ігор Усіков.

Також у семінарі прийняли участь представники Колегії поліграфологів України: Олександр Мотлях, Олеся Гончарова, Ольга Хлівнюк та Вікторія Александренко.

Загальне фото учасників семінару.

Наприкінці семінару учасникам було запропоновано розробити та надати відповідні методичні рекомендації та власні пропозиції стосовно змісту майбутньої методики використання поліграфа при проведенні окремих видів судових експертиз.

Підводячи підсумки діяльності Колегії поліграфологів України, хотілося б зазначити, що 2017 рік був насиченим і плідним з точки зору організації, проведення та участі наших членів у різноманітних заходах вітчизняного та міжнародного рівня. Це дозволило значно розширити коло професійних інтересів, цікавих знайомств, творчих ідей, а також отримати корисні знання і практичні рекомендації від досвідчених науковців і діячів у галузі поліграфології та споріднених з нею наук.

Наші колеги сумлінно працювали, збагачували свій досвід, ділилися здобутками у вигляді наукових робіт, цікавих доповідей та публікацій. Особливою гордістю для нашого співтовариства стала презентація нового збірника Колегії 2017 року «Оцінка достовірності: наукові дослідження та практика», який став ще однією сходинкою на шляху до виходу нашої організації на якісно новий міжнародний рівень. У цьому ж році, за результатами Краківської конференції, побачив світ збірник статей під редакцією Яна Відацкі, Віталія Шаповалова і Ігоря Усікова під назвою «Применение полиграфа в бывшем Восточном Блоке». А також за підтримки Колегії була презентована нова книга наших колег «Детекція брехні у спілкуванні: соціально-психологічні аспекти. Автори видання: Наталія Калька, Мар’яна Цивінська, Ігор Зубач.

Огляд підготувала прес-секретар Колегії Олеся Гончарова